Erken emeklilikte yeni dönem başladı! Başvuran herkes yararlanabilecek

Erken emeklilik bekleyenlere tarihi fırsat başladı. İki yıl daha erken emekli olmak gerekli şartları taşıyanlar için çok kolay oldu. Engelli ve engelli çocuğu olanlar için erken emeklilik fırsatı doğdu. Diğer yandan kadın çalışanlar için doğum borçlanması erkekler için ise askerlik borçlanması erken emekliliğin kapılarını açıyor. İşte detaylar...

Ekonomi 05.05.2022, 10:43
Erken emeklilikte yeni dönem başladı! Başvuran herkes yararlanabilecek

Erken emeklilik hayali kuranlar için yeni gelişme duyuruldu. Bazı şartları taşıyanlar erkenden emekli olabiliyor. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi etkenler çalışanların erkenden emekli olmasını sağlayabiliyor. 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİ OLMA 

60 yaşında emekli olması gereken bir çalışanın askerlik borçlanması ile 18 ay erken emekli olma ihtimali şu şekilde değerlendiriliyor: 

Sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik yapanlar askerlik borçlanması yaparlarsa bu durum sadece prim gün sayılarını artırır, emeklilik yaşını erkene çekmez. Ancak çalışmaya başlamadan ve sigortalı olmadan önce askerlik yapanlar isterlerse askerlik sürelerini borçlanabilirler, böylece emeklilik yaşını da erkene çekerler. Yani, borçlanacağınız gün sayısı kadar emekliliğiniz erkene çekilir ve bu da emeklilik yaşını etkiler. Bu durumda 18 ay askerlik borçlanması yaparsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURU ŞARTLARI

Askerlik Borçlanması Şartları Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir: SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı gibi sigorta kanunu kapsamında olan kurumlar üzerinden askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Borçlanacağınız tarihteki sigortalılık durumunuz esas alınmaktadır. Zorunlu sigortalılık durumu sona ererse Bağ-Kur üzerinden borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması başvurunuz kabul edilirse 1 ay içerisinde ücretinizi yatırmanız gerekmektedir.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!