banner2

Erdoğan ile Putin anlaştı! Doğal gaz ticaretinde yeni dönem: Dolara büyük darbe

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmede önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye, doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödeme yapmaya başlayacak.

Ekonomi 06.08.2022, 00:57 06.08.2022, 01:20
Abone ol
Erdoğan ile Putin anlaştı! Doğal gaz ticaretinde yeni dönem: Dolara büyük darbe

Rusya ile Türkiye arasındaki doğal gaz ticareti artık rubleyle ile yapılacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmede, Türkiye'nin doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödeme yapması kararı da alındı. Görüşme sonrası Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, "Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek" diye konuştu.

Görüşmelerden önemli sonuçlar elde edildiğini dile getiren Novak, "Ticaret, ekonomi ve neredeyse tüm sektörlerde ilişkilerimizin gelişimini yeni bir düzeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok önemli kararlar alındı." dedi.

TÜRKİYE RUSYA'YA RUBLEYLE ÖDEME YAPACAK

Rusya ile Türkiye arasındaki doğal gaz ticaretiyle ilgili de önemli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, "Türkiye'ye oldukça önemli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp düzeyinde sevk edilen doğal gaz konusu ele alındı. Liderler, görüşmeler sırasında doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!