banner2

Enflasyonda rekor düşüş başlıyor! BMD tarih verip duyurdu

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel enflasyon konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Öncel açıklamasında enflasyonun ne zaman düşeceğini açıklayarak sebebini duyurdu.

Ekonomi 29.11.2022, 15:30
Abone ol
Enflasyonda rekor düşüş başlıyor! BMD tarih verip duyurdu

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kasım ayında yapılan indirim kampanyalarına ilişkin konuşarak enflasyonun ne zaman düşeceğini açıkladı. 

İndirim kampanyaları ile markaların stoklarını erittiğini tüketicilerin de ucuz fiyatlarla ihtiyacını karşıladığını belirten Öncel, turist akının da buna faydası olduğunu belirtti. 

KASIM ENFLASYONU DÜŞECEK 

Cironun yanı sıra adetlerde de artış olduğuna dikkati çeken Öncel, şunları kaydetti:

Hazır giyim, kozmetik, ev eşyası ve elektronik başta olmak üzere birçok kategoride kasım ayı boyunca çok cazip indirim kampanyaları düzenlendi. Marketler özellikle kozmetik ve temizlik ürünlerinde 'bir alana ikincisi bedava' uygulamaları ile tüketicilere kolaylıklar sağladı. İhtiyaç sahipleri için büyük bir fırsata dönüşen indirimler sayesinde kasım ayının büyük bölümünde hem fiziki hem de online mağazalarımız yoğun bir alışveriş trafiğine sahne oldu. Kasım ayı cirolarında önemli ölçüde büyüme kaydeden markalarımızın satış adetlerinde de artış oldu. Kasımdaki alışveriş yoğunluğu online satışlarla ilgili aldığımız ilk verilerde de net bir şekilde görülüyor. BMD üyesi AKINON'un 124 markamızın online satışları üzerinden derlediği verilere göre, kasım ayında e-ticaret ciroları 2021'in aynı ayına göre yüzde 165 artış gösterdi.

EFSANE CUMA 25 KASIM'A DENK GELDİ 

Bu yıl 'Efsane Cuma'nın 25 Kasım'a denk geldiğini belirten Öncel şunları kaydetti: 

25 Kasım Cuma günü cirolarda 18 Kasım Cuma'ya göre yüzde 184 artış kaydedildi. 'Efsane Cuma' haftasındaki artış ise bir önceki yıla göre yüzde 132 oldu. Özetle söylemek gerekirse kasım ayı indirimleri hem stoklarını eritmek isteyen markalar hem de ihtiyaçlarını daha düşük bütçelerle gidermek isteyen tüketiciler için büyük bir fırsata dönüştü. Markalarımız kasım indirimleri ile enflasyonla mücadeleye de önemli bir katkı sundu. İndirimler sayesinde gıda dışı perakendede kasım ayı enflasyonunun düşeceğini öngörüyoruz.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!