Emekli olsa bile çalışmayı düşünenlerle ilgili flaş gelişme! Son maaşa göre hesaplanacak

Ülkemizde çok sayıda vatandaş emekli olsa bile çalışmayı sürdürüyor. Bu olayla ilgili gelişme yaşandı. Emekli olsa bile çalışmayı düşünenler ile ilgili flaş gelişme yaşandı. İstifa edilmesi halinde kıdem tazminatının, emeklilik tarihindeki son maaşa göre hesaplanması kararlaştırıldı.

Ekonomi 13.08.2022, 17:11 13.08.2022, 17:12
Abone ol
Emekli olsa bile çalışmayı düşünenlerle ilgili flaş gelişme! Son maaşa göre hesaplanacak

Emekli olan ve emeklilik tarihi yaklaşan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren gelişme yaşandı. Yargıtay alınan karara imza attı. İHA'nın haberine göre söz konusu karar ile çalışan emeklinin istifası halinde kıdem tazminatının, emeklilik tarihindeki son maaşına bakılarak hesaplanacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ SON MAAŞA GÖRE BELİRLENECEK

Çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarını isteyen emekli isçinin davasında alınan karar açıklandı. Söz konusu kararda şu ifadeler yer aldı:

“Somut olayda, davacının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen asıl işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı ortadadır. Bu çalışmasının istifa ile sonuçlanması sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanamaz ise de emeklilik tarihine kadar geçen süre için kıdem tazminatı alacağına hak kazandığı sonucuna varılmıştır. Mahkemece davacının emeklilik tarihine kadar olan çalışma süresi yönünden kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi yerinde ise de tazminata esas ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı anlaşılmaktadır. Davacının emeklilik tarihinden sonraki çalışması istifa ile sona erdiğinden bu döneme ilişkin çalışma süresi ile bu dönem sonundaki ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanması yerinde değildir. Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken (son) ücret, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların parasal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi esas alınmalı, bu tarihteki tazminata esas ücret miktarı üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kıdem tazminatına esas ücretin belirlenmesinde hata yapılarak hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!