banner2

Boykot seslerini duyan marketler geri adım atıyor: Bazı ürünlerde indirim başladı

Zincir marketlerin fahiş fiyat terörü milyonlarca vatandaşın tepkisini çekti. BİM CEO'su Galip Aykaç'ın çirkin açıklaması Borsa İstanbul'da işlem gören şirkete pahalıya patladı. Sosyal medyada boykot sesleri yükselirken, pabucun pahalı olduğunu gören bazı marketler çareyi zamlardan bir kısmını geri almakta buldu.

Ekonomi 02.12.2022, 15:37
Abone ol
Boykot seslerini duyan marketler geri adım atıyor: Bazı ürünlerde indirim başladı

Temel tüketim maddelerine yıl içerisinde neredeyse her ay zam yapan zincir marketler Türkiye'nin gündemine oturdu. Yapılan eleştirileri çirkin bir üslupla cevaplayıp milleti tehdit eden BİM Üst Yöneticisi Galip Aykaç'a bu hareketi pahalıya patladı. BİM Market ve bağlantılı şirketler peşpeşe satışlarla Borsa İstanbul'da dibi gördü. 

BİM CEO'su Galip Aykaç'ın konuşması infial uyandırdı ve vatandaşlar bu tavrı sık sık FETÖ'nün işadamları sorumlusu Rıza Nur Meral'in 2015 yılında devlete meydan okumasına benzetti.

Milletin teveccühüyle piyasada büyüdükten sonra diğer marketlerle ortaklaşa hareket edip vatandaşın cebine göz diken gruplara karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet kanadından sert tepki geldi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, fahiş fiyat terörüne müsaade etmeyeceklerini net ifadelerle vurgularken, Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'den de şu açıklama geldi:

"Uzunca bir süredir petrol fiyatları düşüşte iken, enflasyonun ateşi düşme eğilimindeyken, döviz kuru yatay seyir izlerken; halkın ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünlerine her hafta insafsızca zam yapan haramzadelerin, artık amansız hasmıyız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız."

TWITTER'DA BOYKOT ORGANİZASYONU 

Yüksek enflasyonu tetikleyen nedenlerden biri olan 'market terörü' sosyal medyada günlerdir milyonlarca vatandaşın gündeminde. Açgözlülere gerçek cezanın ancak toplu boykotla verileceğini savunanlar Twitter'da organize hale gelmeye başladı. 

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışlarını sosyal medya hesabından gün gün paylaşan işadamı Volkan Okçu, millete 'bre ahlaksızlar' diye hitap edenlere karşı boykot yönteminin nasıl olması gerektiğini anlattı. Okçu'ya göre zincir marketlerden asla satın alınmaması gereken 5 kalem ürün var. Bunlar çabuk bozulan, geri iadesi mümkün olmayan ve sahiplerini büyük zarara uğratabilecek ürün grupları... 

ZİNCİR MARKETLERE CEZA NASIL KESİLİR? 

İşte o mesajlardan öne çıkanlar:

"Marketler konusunda yüzlerce mesaj geldi boykot yapalım diye... Hepsini boykot ederiz demek hayalcilik olur, madem böyle bir talep var, sistemli ve CAN YAKACAK şekilde olmalı... Madem öyle iş terbiyesizlik seviyesine ulaştı ve açıktan savaş ilan edildi, o zaman anlatayım...

Boykot edilecek ürünler en çok kar ettikleri SON KULLANMA TARİHİ kısa olan ve ellerinde patlayıp BÜYÜK ZARAR yazacakları kalemler olmalı ve çökertecek şekilde yapılmalı.

1) Yaş sebze meyve
2) Unlu mamüller
3) Et ve şarküteri
4) Yumurta zeytin
5) Süt ürünleri

Bunlar elde kaldığı zaman iadesi yok, hiçbir üretici de binlerce ton malın iadesini almaz zaten...

NET KEMİKSİZ ZARAR DEMEKTİR BU.

Peki nasıl olacak nasıl alternatif oluşturacağız.

1) Yaş sebze meyve için manavlar ve pazar. Evet çok daha uygun olmayacaktır belki ama %10 kârdır.

2) Unlu mamüller için her mahallede olan ama gitmeye üşendiğimiz fırınları kullanacağız.

Emin olun çok daha taze ürünler yemiş olacağız en azından...

3) Et ve Şarküteri de mahalle kasaplarımıza geri döneceğiz ve internet alışverişine ağırlık vereceğiz...

Sucuk mu alacağız pastırma mı istiyoruz zibille üretici var Tabakoğlu da var Başyazıcı da var yerel üreticiler de var...

Çoğunu tanımıyoruz bile internetten araştırarak buluyoruz.

E kargo ile gelir mi diye ben de düşünüyordum ama buz aküsü bile koyup gönderiyorlar paşalar gibi

4) Yumurta en zoru belki fiyat avantajı da daha az olacak ama yerel üreticilere ve küçük marketlere döneceğiz. Onda kargo şansı yok...

Zeytin ve yağda ise sayısız küçük üretici var @DeliBal27353145 mesela daha yeni aldım zeytini de yağı da efsane veya @Pakize89122479 Keza müthiş.

Bulursam kaliteli salça da alacağım onun üreticisini daha bulamadım...

Bu ürünlerde de aynı kalite market ürünlerine göre %30 civarı fiyat farkı var ama lezzetleri çok daha iyi... 

5) Geldik dananın kuyruğunu koparmaya SÜT ÜRÜNLERİ...

Süt ürünleri için seçenek çok fazla geçen sene Büyük Zavotlar adlı bir üreticiden almıştım iyiydi...

Bu sene @turutbalkasar, @recepacarsut, Niyazibey Çifliği, Karadeniz Doğal gibi doğrudan üreticileri denedim hepsi de çok iyi...

Fiyat avantajı yine aynı kalite markete göre %30.

Kargo kısmı önemli idi onu da bu firmaların hepsi buz aküleri, köpük kutular ve özel alüminyum köpüklü ambalajlar ile çözmüşler.

Daha araştırırsanız tereyağı ve peynirde farklı üreticiler de bulabilirsiniz bunlar benim deneyip memnun kaldıklarım sadece...

Kısacası mesele boykot ise herşeyi birden boykot etmemiz imkansız bu şekilde daha uygun, doğal ve alternatifi olan ürünleri boykot şansımız var sadece yoksa deterjanı boykot etsen adam 3 sene de stokta tutar umurunda olmaz...

Ama ben başladım çoktan bakalım el mi yaman bey mi..."

BOYKOT SESİ YÜKSELİNCE İNDİRİM GELDİ

Sosyal medyada zincir marketlere yönelik boykot seslerinin yükselmesi hem bu firmalara Borsa İstanbul'da darbe vurdu hem de fahiş fiyatlara imza atanların geri adım atmasına yol açtı. 

Çok bilinen marketlerden birinde dana kuşbaşının 400 gramlık paketi 52 liradan 42,90'a düşüverdi. Dana kıyma 400 gram 50 TL'den 39,90'a, domatesin kilosu ise 19,90'dan 13,75'e indirildi. 

Yeşil biber, muz, limon, portakal, ayva, kivi, kapya biber ve piliç salam gibi ürünlerde yüzde 5 ilâ yüzde 20 arasında değişen indirimler etikete yansıdı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!