banner2

Binlerce işçiye müjde! 2. kademe taşeron, TYP, ücretli öğretmen, uzman çavuş... Liste açıklandı!

Geçici işçilerin merakla beklediği düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olan düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle geçici işçilerin kadrolu işçi olarak çalışmaları sağlanacak ve bazı sosyal haklarda da iyileştirmeye gidilecek. TBMM'de görüşülecek düzenleme taşerona, ücretli öğretmene, TYP'lilere ve belediye şirket işçilerine umut vaat ediyor. Taşeron işçiler masaya gelirken, diğer hususlar merak edilir oldu. Peki, Taşeron, TYP, ücretli öğretmen, uzman çavuş, BİT belediye işçilerine kadro gelecek mi? 5 yıl ücretli öğretmenlik yapana kadro mu geliyor? İşte konu hakkında son gelişmeler...

Ekonomi 29.03.2023, 00:57
Abone ol
Binlerce işçiye müjde! 2. kademe taşeron, TYP, ücretli öğretmen, uzman çavuş... Liste açıklandı!

Geçici işçi sorun binlerce çalışanı yakından ilgilendirmektedir. Seçim yaklaşırken geçici işçilerin sorunlarının da giderilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Gözler diğer işçilerin kadro meselesine çevrildi. AK Parti'li Elitaş tarafından geçici işçilerin çözülmesi beklenen sorularına ilişkin "Geçici işçi çalıştırılan kurum ve kuruluşlardaki kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olduğu takdirde kurum ilan edecek." açıklamasında bulundu. Peki, taşerona ne zaman kadro verilecek? Uzman çavuş ve ücretli öğretmene kadro verilecek mi? İşte detaylar...

GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO VERİLECEK Mİ?

En düşük emekli maaşının 2 bin lira zamla 7 bin 500 liraya yükseltilmesi asgari ücretlilerde ve memurlarda zam beklentisine neden olurken geçici işçilerde kadro beklentisine girdi. 

Geçici işçilerin uzun süredir beklediği düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

KURUM İLAN EDECEK

Öte yandan AK Parti'li Elitaş, teklifteki, geçici işçilerle ilgili bölüme değinerek "Geçici işçi çalıştırılan kurum ve kuruluşlardaki kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olduğu takdirde kurum ilan edecek. Kıdem sırasına göre; halen çalışan veya çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi haline dönüştürmüş olacak" diye konuştu.

RESMİ GAZETE'DE NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen düzenleme Meclis'ten geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Konuyla ilgili gelişmeler ise kararın Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte TRhaber.com sitemizde yayınlanacaktır.

11 AY 29 GÜN UZATILABİLECEK

Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek.

Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.

İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanmasına yönelik olarak ilave ödeme yapılacak.

BAŞKAN ERDOĞAN VE TÜRK-İŞ GÖRÜŞMESİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ı AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Atalay görüşmeye ilişkin, "Ülke seçim atmosferinde ama bizim konumuz 700 bin işçinin kamu sözleşmesi var. Ana başlık oydu. Cumhurbaşkanının yaklaşımı iyi olduğu için Çalışma Bakanlığına talimat verdi, şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşeceğiz.

90 BİN TAŞERONA KADRODA SON DURUM

90 bin taşeron işçi kadroya geçmeyi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı takviminde ilk sırada geçici işçi sorunu yer alıyor. Bu sorunun çözülmesi ardından sırada taşerona kadro olacak.

Konuya dair Bakan Vedat Bilgin'den açıklama geldi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yaptığı açıklamada 1 milyon işçiye daha önceki yıllar kadro verildiğini ve o düzenlemeden 90 bin işçinin yararlanmadığına vurgu yaptı.

Bakan Bilgin açıklamasında " Şu anda geçici işçiler sorunu var. 90 bin işçinin kadroya alınması için çalışmalarımız sürüyor." dedi.

'TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO BEKLENTİSİ DEVAM EDİYOR'

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, taşerona kadroyu tekrar gündeme taşıdı.Kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro sorunun devam ettiğini belirten Atalay, "Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu. KİT'lerdeki taşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!