banner2

Araç sahipleri dikkat! Benzin ve motorine rekor zam yapılabilir! Yeni karar alındı

Rusya, fiyat sınırı koyan ülkelere petrol satmama kararını verdi. Karar 1 Şubat'tan geçerli olacak, beş ay süre ile sınırlı olacak. Karar piyasalarda deprem etkisi yarattı.

Ekonomi 31.01.2023, 11:33 31.01.2023, 11:42
Abone ol
Araç sahipleri dikkat! Benzin ve motorine rekor zam yapılabilir! Yeni karar alındı

Rus Devlet Başkanı Vladamir Putin'in 27 Aralık'ta yayınladığı kararnamenin uygulanmasına ilişkin yeni tedbirler aldı. Hükümet, yurt içi petrol ihracatçılarının ve gümrük kurumlarının Batı'nın Rus petrolüne fiyat sınırına uymayanlara yasaklandı.

5 AY SATIŞ YASAK

Alınan tedbir ile ham petrol ve petrol ürünleri üreticilerinin Batı'nın fiyat sınırına uyan ülkelere ihracat yapmaları 1 Şubat'tan geçerli olmak üzere beş ay süre ile yasaklandı.Çıkarılan yasayla Rus şirketlerinin ve şahısların petrol fiyat sınırı uygulama girişimleri içinde yer almaları yasaklandı. Buna ek olarak gümrük kurumlarına fiyat sınırı mekanizması uygulandığı tespit edilen malların Rusya'dan çıkışını engelleme görevi verildi.

PETROLÜN VARİL FİYATI 84,13 DOLAR

Dün 87,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,5 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.58 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,44 azalarak 84,13 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,47 dolardan alıcı buldu.

KÜRESEL EKONOMİ YAVAŞLAYACAK ENDİŞESİ

Fed'in 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, piyasalarda daha fazla faiz artışının küresel ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı endişeleri artıyor. Bu durum ise petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor.

5 ŞUBATTA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Avrupa Birliği'nin Rus rafineri petrol ürünlerine yönelik ambargosu 5 Şubat'ta yürürlüğe girecek. Aynı gün, G7 ülkelerinin bu ürünlere yönelik tavan fiyat uygulamasının da devreye girmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!