banner2

Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın dünyanın gündeminde: Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na İbrahim Kalın'ı atadı. İbrahim Kalın'ın MİT'in başına geçmesi dünya medyasında geniş yankı uyandırdı. Londra merkezli MEE Kalın için ''Erdoğan'ın uzun süredir sırdaşı'' değerlendirmesinde bulunurken Yunan basını ise ''Erdoğan'ın sağ kolu, mutlak güvendiği adam bundan böyle Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek. Gizli servisin başına geçti'' dedi.

Dünya 06.06.2023, 09:44 06.06.2023, 10:04
Abone ol
Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın dünyanın gündeminde: Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Meclis'te mazbatasını aldıktan ve yemin ettikten sonra yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı.

Erdoğan, "Türkiye bugün, dünden daha güçlüdür. Demokrasimiz her zamankinden daha kuvvetlidir. Yarınlarımız 28 Mayıs öncesine göre daha aydınlıktır. "Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Kabine üyelerini açıklayan Erdoğan, dün akşam saatlerinde de Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) başına İbrahim Kalın'ı atadı.

Başta Türkiye'deki seçim süreci olmak üzere yaşanan siyasi gelişmeleri en başından beri yakından takip eden dünya medyası bu kez de İbrahim Kalın'ı mercek altına aldı.

''ERDOĞAN'IN UZUN SÜRE SIRDAŞI''

Londra Merkezli Middle East Eye (MEE) 'Erdoğan, sözcü Kalın'ı istihbarat başkanlığına atadı' başlıklı haberinde Kalın için 'Erdoğan'ın uzun süredir sırdaşı' ifadelerine yer verdi.

İbrahim Kalın'ın 2014 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve cumhurbaşkanı dış politika danışmanı olarak görev yaptığını hatırlatan İngiltere merkezli gazete, yeni MİT Başkanı'nın doktora derecesine sahip olduğuna dikkat çekti.

Önemli konuların çözümlenmesinde zaman zaman Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak temaslarda bulunan Kalın, özellikle son dönemde ABD ile ilişkilerin yürütülmesinde alternatif kanal olarak öne çıktı

Söz konusu haberde yeni kabine için 'Erdoğan'ın Mevlüt Çavuşoğlu'nun yerine Fidan'ı getirdiği dışişleri bakanlığına ek olarak, Türkiye cumhurbaşkanı uluslararası saygın eski bankacı Mehmet Şimşek'i de hazine ve maliye bakanı olarak atadı' değerlendirmesinde bulunuldu.

''İBRAHİM KALIN HAYATİ BİR ROL OYNADI''

Al Arabiya ise 'Uzun süredir Erdoğan'ın yakın arkadaşı olan Kalın, 2014'ten bu yana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak görev yapıyordu' ifadelerine yer verdi ve şu değerlendirmede bulundu;

''Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü olarak, özellikle Suriye ihtilafı gibi kriz durumlarında , ülkenin dış politikasının yönlendirilmesinde hayati bir rol oynadı''

RUSYA, ABD VE İRAN'LA KOORDİNASYON SAĞLADI

Söz konusu haberde ''Komşu ülkesinde artan gerilimlerle karşı karşıya kalan Türkiye, insani duruşunu güvenlik çıkarlarıyla dikkatli bir şekilde dengelemek zorunda kaldı'' denildi. Al Arabiya, İbrahim Kalın'ın bu süreçte ateşkes anlaşmaları yapmak ve barış görüşmelerini başlatmak için Rusya, ABD ve İran gibi büyük güçlerle koordinasyon sağlayarak bu sürecin merkezinde yer aldığına vurgu yaptı.

''ERDOĞAN'IN SAĞ KOLU TÜRK GİZLİ SERVİSİNİN İPLERİNİ HAREKET ETTİRECEK''

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini de 'Kalın resmen MİT başkanlığına atandı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Ethnos ise haberinde İbrahim Kalın'ın 'Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…" ifadelerini kullandı' sözlerine yer verdi.Skai 'Erdoğan'ın sağ kolu, mutlak güvendiği adam bundan böyle Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek. Gizli servisin başına geçti' dedi.

NATO SÜRECİNİ YÖNETTİ

Bir diğer Yunan gazetesi Proto Thema, İbrahim Kalın için 'Kalın son dönemde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi süreçlerinde en aktif rolü oynayan Türk yetkili oldu. Her iki ülkeyle temaslarda bulunan ve Haziran 2022’de kurulan ortak daimi mekanizma toplantılarında Türk heyetine başkanlık etti.'' ifadelerine yer verdi.

''İSTİHBARAT ŞEFİ OLARAK ATANDI''

İngiliz haber ajansı Reuters'ın da gündeminde İbrahim Kalın vardı. Gazete, "Erdoğan, sözcü Kalın'ı istihbarat şefi olarak atadı" başlıklı bir haber yayımladı. Haberin devamında şunlar kaydedildi;

"Kalın, son yıllarda Türkiye'nin dış politika gündemini şekillendiren birçok diplomatik çabaya öncülük etti" 

TVP World'de Türkiye'deki bu değişiklikten bahseden ajanslar arasında oldu. Haberde, Kalın'ın MİT atamasının Türkiye'nin dış politikası üzerindeki etkisini pekiştiren bir dizi diplomatik çabanın ardından geldiğine dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!