banner2

Ukrayna'ya silah desteği vermeyen Almanya Başbakanı Scholz'un koltuğu sallanıyor

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sonrası diğer AB ülkelerine göre yardım ve destekte pasif kalan Almanya Başbakanı Olaf Scholz hükümeti için tehlike çanları çalıyor.

Dünya 22.04.2022, 16:44 22.04.2022, 18:08
Abone ol
Ukrayna'ya silah desteği vermeyen Almanya Başbakanı Scholz'un koltuğu sallanıyor

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal girişimi sonrası Avrupa genelinde Rusya'ya yaptırımlar başlatılmıştı. Bu konuda yavaş davranan Almanya Şanşölyesi Scholz yönetimi ise eleştirilerin hedefi oldu. 

SCHOLZ REJİMİ DÜŞECEK Mİ? 

Scholz'un iki gün önce yaptığı destek açıklaması sonrası koltuğu sallanmaya başladı. 

Scholz Ukrayna'nın Donbas bölgesini savunmak için ihtiyaç duyduğu silahları temin etmek için kurulan uluslararası koalisyona katılmayı reddettiklerini açıklamıştı. 

ALMANYA UKRAYNA'YA SİLAH GÖNDERMEYİ REDDETTİ 

Almanya'nın maddi desteğe hazır olduğunu fakat Kiev'e tank ve zırhlı askeri personel göndermeye henüz hazır olmadığını söyleyen Scholz, bu kararların tek başlarına değik müttefikler ve dostlara sorularak alındığını belirtti. 

Scholz aldığı bu kararı açıklarken İngiltere ve ABD, NATO standardında olan silahlarını Ukrayna'ya göndermeye başlamıştı. 

ABD VE İNGİLTERE SİLAH DESTEĞİ VERECEK 

ABD Başkanı Joe Biden Howitzer tipi top mermilerinin Ukrayna’ya yollanacağını açıklarken İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ülkesinin Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya daha fazla mühimmat göndereceğini söyledi.

ALMAN MUHALEFETİ TEPKİLİ 

Muhalefette bulunan Alman siyasetçiler Scholz'un bu davranışına tepki gösterdi. 

ENERJİDE RUSYA'YA BAĞLILAR

Almanya'nın Rusya ile arasında temeli sağlam ticaret ilişkileri olduğu dünya tarafından bilinen bir gerçekken Almanya hem alternatif enerji kaynakları arıyor, hem de Rusya'dan temin edilen enerjiden vazgeçmemek için tam olarak yüzünü Ukrayna'ya dönmüyor. 

DIŞİŞLERİ BAKANI SCHOLZ'U KORUDU 

Tüm bu tepkiler sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Scholz'u koruma maksatlı bir açıklama yaparak, NATO ittifakına ait toprakları mutlaka savunacaklarını açıkladı.

SCHOLZ OY KAYBEDİYOR 

Almanya'da 8 Aralık'ta göreve gelen Olaf Scholz'un performansı Alman vatandaşları tarafından beğenilmiyor. Almanların yüzde 49'u şu anda Scholz'un görevini yürütme şeklinden memnun değil.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!