Ukrayna nerede? Başkenti neresi?

Rusya - Ukrayna gerginlik haberlerinden sonra "Ukrayna nerede?",  "Ukrayna'nın başkenti neresi?" diye arama yapılmaya başlandı. Peki Ukrayna nerede? Başkenti neresi? Ukrayna'nın yüzölçümü kaçtır? Ukrayna'nın nüfusu kaçtır?

Dünya 09.05.2022, 16:25 09.05.2022, 16:25
Abone ol
Ukrayna nerede? Başkenti neresi?

Ukrayna - Rusya arasında gelişen olaylar sonrasında internette "Ukrayna nerede?",  "Ukrayna'nın başkenti neresi?" diye araştırma yapılmaya başlandı. Peki Ukrayna nerede? Başkenti neresi? Ukrayna'nın yüzölçümü kaçtır? Ukrayna'nın  nüfusu kaçtır?

UKRAYNA NEREDE?

Ukrayna coğrafi konumu Kuzey Doğu Avrupa'da bulunmaktadır. Ukrayna Slavlardan gelen bir ülkedir. Ülkenin ismi Slav dilinden gelmektedir. Yarı başkanlık sistemi ile birlikte yönetilen ülke önceden Sovyetler birliğine bağlı bir ülkeydi. Sovyetler birliği dağıldıktan sonra 1991 yılında Ukrayna bağımsızlığını duyurdu. İnsani gelişmesi gittikçe yükselen ülkede trafik akışı sağ taraftan ilerlemektedir. Ukrayna'nın resmi parası Grivna’dır. Ukrayna tarihte ise Rutenya olarak da bilinmektedir. Rusların da hakim olduğu bu topraklarda pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Ukrayna Avrupa'nın en güçlü ordulardan birine sahiptir. Bu ordu sisteminin alt yapısını Sovyet döneminden oluşturmuştur. Moldova, Romanya, Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan Ukrayna'nın komşu ülkeleridir. Ukrayna'nın aynı zamanda Karadeniz ve Azak denizine kıyısı vardır. Ülkenin balıkçılık faaliyetleri gelişmiştir. Ukrayna yüz ölçümü sebebiyle Avrupa kıtasının en büyük ülkelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Ülkenin resmi dili Ukraynaca olup Ukraynaca Doğu Slav dillerine ait olan bir dildir. Ukrayna'da Ukraynacadan farklı olarak 18 tane de farklı dil kullanılmaktadır. Ülkede Ukraynacadan sonra en çok Rusça konuşulmaktadır. Ülkenin büyük bölümünü Ukraynalılar oluştursa da Ruslar da ülkede çoğunluğu olan diğer milletlerdendir.

UKRAYNA'NIN BAŞKENTİ NERESİDİR?

Ukrayna'nın başkenti Kiev aynı zamanda ülkenin en büyük ilidir. Kiev nüfusu itibari ile de Avrupa'nın en kalabalık 7. şehri olma özelliğine sahiptir. Şehrin toplam nüfusu ise 2.8 milyondur. Kiev'de ki bağımsızlık meydanı şehrin yoğun turistik yerlerindendir. Bağımsızlık meydanı Ukrayna'nın bağımsızlığını ifade eden bir meydan olma özelliğine sahiptir. Bu meydanda heykeller bulunmaktadır. Ülkemizin başkenti olan Ankara ile Kiev kardeş şehirlerdir. Kiev aynı zamanda 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiştir. Hazarlar ve Altınordu şehre hakim olmuştur. Aynı zamanda Ukrayna'nın Hazar Türklerine vergi ödediği de tarihte bilinmektedir.
Ukrayna'nın Nüfusu Kaçtır?

UKRAYNA'NIN TOPLAM NÜFUSU KAÇTIR?

Ukrayna'nın toplam nüfusu 42 milyondur.

UKRAYNA'NIN YÜZÖLÇÜMÜ KAÇTIR?

Ukrayna'nın 603.628 kilometre karedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!