Ukrayna'dan yağma iddiası! Rus askerleri ülkeyi soyuyor

Ukrayna kaynaklarının iddiasına göre Ukrayna'daki savaş bir çeşit yağmaya dönüştü. Yerel müzelere baskın düzenleyen Rus askerleri sanat eserlerinin yanında tarım araçlarını ve tahıl ürünlerini de çalıyor.

Dünya 02.05.2022, 09:32
Ukrayna'dan yağma iddiası! Rus askerleri ülkeyi soyuyor

Ukrayna Tarım Bakan Yardımcısı Taras Visotski, Rusya’nın “yüz binlerce ton” tahıl çaldığını öne sürdü. Visotski dün yaptığı açıklamada, istila altındaki topraklarda depolanan 1,5 milyon ton tahılın çoğunun Rus kuvvetleri tarafından çalınmasından da korktuğunu söyledi.

KREMLİN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Tarım Bakanı Mikola Soliski ise tahıl hırsızlığının son iki haftada arttığını savunmuştu: Bunu istila altındaki bölgedeki birçok silo sahibinden bizzat duyuyorum. Bu düpedüz soygun. İstila altındaki toprakların her yerinde meydana geliyor. Soliski, böyle bir durumun, kontrol altında olmayan bölgelerde gıda sorunu yaratabileceğini söylemişti: Yakında güneyde buğday hasadı olacak. Ancak bu durumdaki çiftçiler, ‘İşte traktörün anahtarları. İstersen git kendin topla’ diyebilir. Öte yandan bu tür bilgilerin nereden geldiğini bilmediğini öne süren Kremlin, Ukrayna’nın suçlamalarını kabul etmiyor. Öte yandan Rus birliklerinin, Ukraynalı çiftçilere ait traktör ve diğer tarım araçlarını el koyduğu ve bunları da Rusya’ya götürdüğüne yönelik videolar sosyal medyada paylaşıldı.

ÜÇ YEREL MÜZEYE BASKIN DÜZENLENDİ

Öte yandan Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin, işgal ettikleri stratejik liman şehri Mariupol’de 2 binden fazla sanat eserini, Rus ayrılıkçıların elinde bulunan Donetsk bölgesine götürdüğünü iddia etti. Yerel kanal TV7’nin haberine göre, Telegram kanalından bir mesaj yayınlayan Mariupol Şehir Konseyi, Rus askerlerinin istilanın başlamasından bu yana, ünlü Kuindzhi Sanat Müzesi olmak üzere üç yerel müzeye baskın düzenlediğini belirtti.

MARİUPOL'DEN ÇALIP DONETSK'E GÖTÜRDÜLER

Telegram’da “İşgalciler, Mariupol’ü tarihi ve kültürel birikiminden ‘özgürleştirdiler’” ifadeleriyle ironik bir mesaj yayınlayan Konsey, “2 binden fazla eşsiz eser Mariupol’deki müzelerden çalınarak, Donetsk’e götürüldü” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!