Türkiye ile Esed rejimi arasında görüşme olacak mı? Rusya'dan flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “Moskova, Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanları arasında bir toplantı düzenleme fikrini destekliyor ve gerekirse programını sunmaya hazır.” ifadelerine yer verildi.

Dünya 19.09.2022, 14:28 19.09.2022, 16:16
Abone ol
Türkiye ile Esed rejimi arasında görüşme olacak mı? Rusya'dan flaş açıklama

Türkiye ile Esed rejiminin üst düzey temsilcilerinin bir görüşme yapıp yapmayacağına dair tartışmalar devam ederken Rusya'dan konuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

RUSYA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIR

Rusya merkezli RIA Novosti'ye demeç veren Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova yönetiminin Türkiye ile Esed rejimi dışişleri bakanlığı düzeyinde bir görüşme yapılması fikrine sıcak baktığını söyledi. Bogdanov, bu fikrin sahada karşılık bulduğu takdirde görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarının sinyalini verdi.

DAHA ÖNCE TEMAS KURULDU

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Suriye'nin başkenti Şam'da Esed rejimi istihbarat şefi Ali Memlük ile bir dizi görüşme gerçekleştirmişti.

SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ KONUŞULDU

Görüşmelerin ana teması Türkiye'de yaşayan sığınmacı konumundaki Suriyelilerin güvenli bir şekilde anavatanalarına dönmeleriydi. Türkiye'nin Beşar Esed rejiminden en büyük talebi PKK'nın Suriye yapılanması olan YPG güçlerine karşı ciddi bir tavır alınması şeklindeydi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!