Petrol hırsızı ABD ve YPG işbaşında! Suriye'de yüzlerce askeri araçla petrol vurgunu yaptılar

ABD ve YPG'nin son görüntüler kirli işbirliğini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. ABD'nin Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği bölgelerde yüzlerce askeri araçla petrol kaçırdığı görüntüler ortaya çıktı.

Dünya 12.08.2022, 01:31 12.08.2022, 01:49
Abone ol

Suriye Petrol Bakanlığı, ABD ve YPG/PKK'nın ülke petrolünün yüzde 83'ünü kaçırdığını duyurdu. ABD ve YPG'nin petrolü askeri araçlarla kaçırdığı anlar görüntülendi. 

Suriye Petrol Bakanlığı, tarafından yapılan açıklamada, 9 Ağustos'ta ABD güçlerini ülkedeki petrol rezervlerinin çoğunu çalmakla sorumlu tutuldu. İddiaya göre, 2022 itibarıyla günlük 80,3 bin varil petrol üretildiği belirtilirken, ABD ve terör örgütü YPG/PKK'nın her gün 66 bin varil petrolü kaçırdığı ifade edildi.

PARALI ASKERLER SURİYE PETROLÜNÜN BÜYÜK KISMINI ÇALIYOR 

Açıklamada, "ABD işgal güçleri ve onun desteklediği 'paralı askerler' doğu bölgesinde işgal altındaki alanlarda her gün 66 bin varil çalıyor" denildi. Bu miktarın Suriye petrolünün yüzde 83'üne denk geldiği belirtildi. Bakanlığın verilerine göre Suriye petrol sektörü, ABD'nin petrol vurgunları nedeniyle savaşın başlangıcından bu yana 105 milyar dolar zarara uğradı.

KAÇAK YOLLARLA ÜLKEYE SOKULUYOR

Rus helikopteri tarafından Rakka'da çekildiği iddia edilen görüntülerde, YPG/PKK ile kirli işbirliği yürütrn ABD ordusunun yüzlerce araçla Irak'a petrol kaçırdığı görüldü. Suriye'nin kuzeydoğusunu işgal eden ABD, yağmaladığı petrolü Al-Velid Sınır Kapısı'ndan Irak'taki askeri üslerine kaçak yollardan ülkeye soktuğu iddia edildi.

Suriye'nin Haseke kentindeki yerel kaynaklar ise, 6 Ağustos'ta ABD ordusunun yağmaladığı düzinelerce petrol tankerini ülke dışına kaçırdığını ve bunun o hafta yapılan ikinci petrol sevkiyatı olduğunu duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Temmuz'da ABD hükümetini Suriye'nin doğal kaynaklarını sürekli olarak yağmalamayı durdurmaya çağırmıştı.

SADECE PETROL ÇALMIYORLAR BUĞDAYI DA YAĞMALIYORLAR 

Suriye'de 2022'nin ilk yarısındaki petrol üretim miktarı 14,5 milyon varil olarak açıklandı. Bu da günlük ortalama 80,3 bin varile denk geliyor.

ABD ordusunun dünya gıda kriziyle kasıp kavrulurken Suriye'nin doğusunda ülke buğdayını yağmaladığı da belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!