banner2

Paris protestoları Macron'un umrunda değil! Yansa da yıkılsa da geri adım atmayacak

Avrupa'nın en demokratik ülkelerinden biri olduğunu iddia eden Fransa'da hükümet, ülkenin protestolar sebebiyle yangın yerine dönmesine rağmen rağmen emeklilik reformundan geri adım atmayacaklarını kaydetti. Hükümet Sözcüsü Veran, "Emeklilik reformu, reformun emekliliği olmayacak" ifadesini kullandı.

Dünya 26.03.2023, 15:30
Abone ol
Paris protestoları Macron'un umrunda değil! Yansa da yıkılsa da geri adım atmayacak

Fransa hükümeti, ülkede sürüp giden protestolara rağmen oldukça tartışmalı olan emeklilik reformundan vazgeçmek noktasında geri adım atmıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tüm tepkilere rağmen ısrarla Meclis'ten geçmesini istediği ve netice olarak Fransa Ulusal Meclisi'nde oylama yapılmaksızın doğrudan onaylanan emeklilik tasarısı, emeklilik yaşının kademeli olarak 62'den 64'e çıkarılmasına zemin hazırlıyor.

FRANSA'DA ORTALIK YANGIN YERİNE DÖNDÜ

Halihazırda ülkede devam etmekte olan protesto gösterileri, söz konusu kararın sonrasında şiddetlendi. Başta Fransa başkenti Paris olmak üzere birçok kentte ortalık yangın yerine döndü.

Ülke genelinde gösterilen devam ederken, Fransız hükümetinden gerilimi tırmandırması işten bile olmayan bir açıklama geldi.

PROTESTOLARA RAĞMEN GERİ ÇEKİLMEYECEK

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, Fransız Journal De Dimanche (JDD) gazetesine verdiği röportajda, bu karar protestolara neden olsa da reformu geri çekmeyeceklerini belirtti.

"Şiddetin haklı veya müsamaha gösterilebilir bir tepki olacağı fikrinin yerleşmesine müsaade edemeyiz." diyen Veran, yürütmenin yeniden düzenleme yapacağı bir yol haritasıyla devam edeceğini kaydetti.

Veran, "Emeklilik reformu, reformun emekliliği gibi bir duruma düşmeyecek." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!