banner2

Moskova'dan kritik açıklama! Putin Ukrayna ile barışa yeşil ışık yaktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in Ukrayna ile yaşanan savaşta barış önerileri sunduğunu belirterek, 'Müzakere sürecine her zaman açığız' sözlerine yer verdi.

Dünya 21.03.2023, 12:54 21.03.2023, 14:15
Abone ol
Moskova'dan kritik açıklama! Putin Ukrayna ile barışa yeşil ışık yaktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Çinping ile Moskova'da bir araya geldi. 

Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Çinping'i 3. kez seçilmesi sebebiyle tebrik etti. Çin'in son yıllarda yaptığı hamlelere değinen Putin, "Çin son yıllarda bir sıçrama yaptı. Dünyada ciddi bir ilgiyle karşılaşıyorlar ve hatta bizi biraz kıskandırıyorlar. Çin, ekonomisini geliştirmek ve devleti güçlendirmek için çok etkili bir sistem oluşturdu" diye konuştu. 

RUSYA İLE ÇİN ARASINDAKİ İLİŞKİLER GELİŞTİ 

Rusya ile Çin arasındaki ilişkilere değinen Putin şu sözleri kaydetti: 

Tam 10 yıl önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı olarak Rusya’ya ilk ziyaretinizi gerçekleştirdiniz. Bu süre zarfında ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımlar attık. Rusya ve Çin arasındaki ticari ilişkiler iki katından fazla artarak 185 milyar doları aştı. 

ÇİN ADİL VE DENGELİ BİR TUTUM SERGİLİYOR 

Uluslararası alanlarda Çin’in adil bir duruş gösterdiğini de vurgulayan Putin, "Sizin ve Çinli dostlarımızın, Rusya ve Çin ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiğini, önemli sorunlarda dahi Çin’in adil ve dengeli bir tutum sergilediğini biliyorum" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA İLE BARIŞA YEŞİL IŞIK YAKTI 

Çin’in Ukrayna’daki krizin çözümüne dair sunduğu önerilere de değinen Putin, bu önerileri incelediklerini ve Xi ile görüşmesinde bu konuya da değineceklerini belirtti. Putin, "Ukrayna’daki akut krizin çözümüne yönelik önerilerinizi dikkatlice inceledik. Elbette bu konuyu istişare etme imkanımız olacak. Biz, müzakere sürecine her zaman açığız. Kesinlikle saygı duyduğumuz inisiyatifleriniz de dahil tüm bu konuları mutlaka ele alacağız" dedi.

ÇİN'DEN PUTİN'E DESTEK 

Çin Devlet Başkanı Xi ise, Putin’in güçlü bir duruşu olduğunu belirterek, "Güçlü liderliğiniz sayesinde Rusya son yıllarda ülke refahında önemli bir ilerleme kaydetti” dedi. Gelecek yıl Rusya’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine değinen Xi, “Rusya halkının gelecek yılki seçimde Putin’i destekleyeceğinden eminim" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!