banner2

Miçotakis yine haddini aştı! Skandal Türkiye açıklaması

Ankara-Atina hattında gerilim devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Kendinize gelin'' sözlerine yanıt veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ''Türkiye’nin karşısında sadece Yunanistan yok. Aynı zamanda tüm Avrupa ve NATO müttefiklerimiz var. Karşı taraf monoton bir şekilde yalanlarına ve tehditlerine devam edebilir ama bu oyunda yalnızlar.'' diyerek skandal sözlere imza attı.

Dünya 27.09.2022, 15:00 27.09.2022, 16:23
Abone ol
Miçotakis yine haddini aştı! Skandal Türkiye açıklaması

Yunanistan'ın, ABD yapımı zırhlı araçları, uluslararası anlaşmalar gereği silahsız olması gereken iki Ege adasına sevk etmişti. Sevkiyat, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait İHA'larca görüntülenmişti. Türkiye, Yunanistan'ın Ege'deki iki adaya ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti.

TÜRKİYE'DEN İKİ EGE ADASINA SİLAH SEVKİYATINA  PROTESTO

Dışişlerine çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi. Türkiye, ABD’ye verdiği protesto notasında, Doğu Ege adalarının statüsüne riayet etmesini ve silahların statünün ihlali için kullanılmaması konusunda tedbir almasını istedi.

ERDOĞAN'DAN TEPKİ: KENDİNİZ EGELİN

Her defasında tahrik peşinde koşan Yunanistan'a yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Mavi Vatan'daki çıkarlarımızı sonuna kadar savunmaktan çekinmeyiz. Ege ve Akdeniz'in ne insan kanıyla ne gözyaşıyla ne de husumetlerle kirletilmesini asla tasvip etmiyoruz. Tüm kalbimizle barış ve huzur istiyoruz. Batı Trakya ve adalara yığılan silahlar bizim için bir anlam ifade etmez. Bizim gücümüz bunun çok ötesinde ama bunun gizli işgal anlamına geldiğini hatırlatırız. ABD'den gelen destekler sizi kurtarmaz. Yunanistan'ı üzerimize salanların niyetlerini biliyoruz. Yunanistan'a hatırlatmak isteriz, kendinize gelin. Amerika'dan, Avrupa'dan sizlere gelen destekler zannediyor musunuz sizi kurtarır? Kurtarmaz. Sadece patinaj yaparsınız başka bir işe yaramaz.'' dedi.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN'IN POLİTİKALARINI İBRETLE TAKİP EDİYORUZ

Dün akşam Beştepe'de gerçekleşen Kabine toplantısının ardından Millete Sesleniş konuşması yaparak Yunanistan'ın provokatif hamlesine ateş püsküren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Komşumuz Yunanistan'ın her tarafı buram buram tahrik ve provokasyon kokan politikalarını ibretle takip ediyoruz. Yunanistan'a karşı gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan geri kalmayız. Biz gerilimleri sonlandırmak için samimi gayret ederken Yunanistan'ın tahrik ve provokasyon kokan politikalarını ibretle takip ediyoruz. Yunanistan askeri, siyasi ve ekonomik olarak dengimiz değildir, olamaz" şeklinde açıklama yapmıştı.

MİÇOTAKİS: KARŞILARINDA AVRUPALI MÜTTEFİKLERİMİZ VE NATO VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Kendinize gelin'' sözlerine yanıt veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yine Türkiye'yşi hedef alan skandal sözlere imza atarken şu ifadeleri kullandı; "Yunanistan söylenecek ne varsa söyledi. Karşı taraf yalanlarını ve tehditlerini sürdürebilir ama bu oyunda tek başında. Karşılarında sadece Yunanistan değil, Avrupalı müttefiklerimiz ve NATO'da var." 

''KENDİMİZE GÜVENİMİZ TAM''

"Barışçıl eylemlerin ve diyalog yolunun seçilmesine izin verin" diyen Yunan Başbakan Miçotakis, "Uluslararası hukukun gücü, silahlı kuvvetlerimizin uyanıklığı ve müttefiklerimizin desteğiyle pozisyonumuz net ve kendimize güvenimiz tam." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!