banner2

Maymun çiçeği alarmı! Acil durum ilan edildi

ABD, maymun çiçeği virüsüyle mücadele alarm durumuna geçti. California Valisi Gavin Newsom, San Francisco'daki acil durumdan sonra eyalet çapında genel acil durum ilan edildiğini belirtti.

Dünya 02.08.2022, 19:10
Abone ol
Maymun çiçeği alarmı! Acil durum ilan edildi

Maymun çiçeği hastalığı tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. ABD'de maymun çiçeği hastalığına karşı alarm verildi. California Valisi Gavin Newsom, valiliğin internet sitesinden yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgının hızla yayılması nedeniyle, San Francisco'daki acil durumdan sonra eyalet çapında genel acil durum ilan edildiğini belirtti.

Açıklamada "Eyaletin maymun çiçeği salgınına karşı devam eden çabalarının parçası olarak, aşılama çabalarını desteklemek için acil durum ilan edildi." ifadesi kullanıldı.

800 CİVARINDA MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI KAYITLARA GEÇTİ 

Newsom, daha fazla aşı tedarik etmek ve riski azaltma konusunda farkındalığı artırmak için federal hükümetle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

California sağlık yetkilileri, eyalette 800 civarında maymun çiçeği vakasının kayıtlara geçtiğini duyurdu.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ 

ABD'de maymun çiçeği vakalarında artış gösteren ve acil durum ilan eden New York ve California eyaletlerine Illinois de katıldı.

Illınois Valisi Jay Robert Pritzker, aldıkları acil durum kararının, "yayılmayı önlemek için mevcut tüm halk sağlığı kaynaklarının tam seferber edilmesini gerektirdiğini, eyaletin halk sağlığı departmanına aşıları dağıtma ve halkı virüs hakkında bilgilendirme konusunda tam yetki vereceğini" kaydetti.

ABD'de ilk olarak 30 Temmuz'da, New York eyaleti ve San Francisco kentinde artan maymun çiçeği vakaları nedeniyle acil durum ilan edilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!