banner2

Malezya'dan yerel gıda arzını korumak için flaş adım!

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya, yerel gıda arzını korumak ve iç piyasadaki fiyatları dengelemek için tavuk ihracatını askıya aldı.

Dünya 01.06.2022, 16:45
Abone ol
Malezya'dan yerel gıda arzını korumak için flaş adım!

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya, yerel gıda arzını korumak ve iç piyasadaki fiyatları dengelemek için flaş bir adım attı.

Ayda ortalama 3,6 milyon tavuk ihraç eden Malezya, söz konusu ürünlerin büyük bir kısmını güney komşusu Singapur'a gönderiyordu. İhracat yasağının olumsuz etkileri, kümes hayvanlarının üçte birini Malezya'dan ithal eden ve tavuklu pilavın ulusal yemek olduğu Singapur'da şimdiden hissedilmeye başlandı. Singapur'da bazı bölgelerdeki süpermarketlerde, tavuk stoklarının bugünden tükendiği belirtildi.

İTHALAT İZİNLERİ KALDIRILIYOR

Malezya, ihracat yasağının yanı sıra halktan gelen tepkiler üzerine yerli üreticilerin gıda arzını artırmak ve fiyatları düşürmek amacıyla tavuk ve diğer gıdaların ithalat izinlerini de kaldırma kararı aldı.

TAVUK İHRACATI ASKIYA ALINDI

Ülkede enflasyon nedeniyle kısmen değer kaybeden Malezya para biriminin neden olduğu artan tavuk yemi maliyeti, çiftçileri zor durumda bırakırken, hükümet, çiftçiye destek olmak ve çiftçiyi enflasyona karşı korumak için tavuk fiyatlarını sabitledi ve çeşitli sübvansiyonlar sağladı. Hükümet, ihracat yasağının ne kadar süreceğine dair bilgi paylaşmazken, yetkililer, arz ve fiyatların bir ay içinde normale döneceğini öngörüyor.

SAVAŞIN ETKİSİ FİYATLARA YANSIDI

Tavuk yemi olarak da kullanılan mısır ve tahılın ihracatında önde gelen ülkelerden Ukrayna'nın mevcut durumu, tavuk fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Yine son dönemde küresel gıda fiyatlarının artması nedeniyle Hindistan, şeker ve buğday ihracatını kısıtlarken, dünyanın en büyük palm yağı ihracatçısı konumundaki Endonezya, bu yağın ihracatını yasakladı ve ardından kaldırma kararı aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!