banner2

Macron Boris Johnson ile Joe Biden'ı iğneledi: Soykırım demekle Ukrayna'ya yardım edilmiyor

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Batı'da birlik oluşturduğu ifade edilse de, ABD ve Avrupa arasında sular durulmuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "soykırım" tanımını kullanarak Ukrayna'ya yardım yapılmış olmadığını, bu tanımın siyasetçiler değil, hukukçular tarafından yapılması gerektiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri için "soykırım" suçlamasını ilk olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson dillendirirken, ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz günlerde “soykırım” iddiasında bulunmuştu.

Dünya 14.04.2022, 22:12 14.04.2022, 22:36
Abone ol
Macron Boris Johnson ile Joe Biden'ı iğneledi: Soykırım demekle Ukrayna'ya yardım edilmiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "soykırım" tanımını kullanarak Ukrayna'ya yardım yapılmış olmadığını, bu tanımın siyasetçiler değil, hukukçular tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Macron, France Bleu radyosunda yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile bu sabah telefonda görüştüğünü ve bu akşam bir kez daha görüşeceğini kaydetti.

"SİYASETÇİLER DEĞİL HUKUKÇULAR KULLANSIN"

"Soykırım" tanımını kullanarak Ukrayna'ya yardım yapılmış olmadığını ifade eden Marcon, bu tanımın siyasetçiler değil, hukukçular tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

"'SOYKIRIM' DYENLERİN ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNMASI GEREKİYOR"

Emmanuel Macron, "(Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı) Soykırım ise bunu bu şekilde tanımlayan ülkelerin uluslararası anlaşmalar gereği müdahale etmesi ve savaşta taraf olması gerekiyor. Bunu istiyorlar mı? İnanmıyorum." sözlerini sarf etti.

MACRON, BIDEN'IN AKSİNE BU İFADEYİ REDDETMİŞTİ

Sözlü olarak gerilimin artmasının Ukrayna'ya fayda sağlamayacağını aktaran Macron, daha önce yaptığı açıklamada soykırım tanımını kullanmayı reddetmişti.

İLK BORIS KULLANDI

Ukrayna'da yaşanan sivil ölümleri için soykırım ifadesini ilk olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson dile getirmişti.

"SAVAŞ ENFLASYONU ARTIRDI / PUİN UKRAYNA'DA SOYKIRIM YAPIYOR"

2 gün önce ABD Başkanı Joe Biden, ülkesindeki yüksek enflasyonun nedeninin Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş olduğunu ve ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da "soykırım" yaptığını savunmuştu. Biden daha önce Buça'da sokaklara saçılmış halde olan sivil ölümlerini "savaş suçu" olarak nitelendirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!