banner2

İsveç'ten 'Türkiye' kararı: NATO müzakereleri o isim sürdürecek

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen tarafından hükümet kurmak için görevlendirilen Kristersson, Türkiye ve NATO görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Görüşmelere başmüzakereci sıfatıyla eski Başbakan Magdalena Anderssons'un sekreteri Oscar Stenström'ün devam edecek.

Dünya 20.09.2022, 02:38
Abone ol
İsveç'ten 'Türkiye' kararı: NATO müzakereleri o isim sürdürecek

Devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Kristersson, Türkiye ile NATO müzakerelerinin ciddiyetle sürdüğünü kaydetti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERE OSCAR STENSTRÖM DEVAM EDECEK

Görüşmelere başmüzakereci sıfatıyla eski Başbakan Magdalena Anderssons'un sekreteri Oscar Stenström'ün devam edeceğini vurgulayan Kristersson, "İsveç'te seçim yapıldığı için dünyadaki gelişmeler durmuyor. NATO meselesi seçimden önce olduğu gibi bugün de önemli. Müzakerelerin sonuna kadar da konu önemli olmaya devam edecek. Anderssons'un sekreteri Oscar Stenström'e güvenim sonsuz, bu müzakerelerde liderlik etme yeteneğine güveniyorum." ifadelerini kullandı.

Öte yandan ülkede resmi olmayan seçim sonucuna göre, sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy aldı. Buna göre 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176, sol blok partileri 173 sandalye kazandı.

Bu tablo sonrası, hükümet kurma görevi ılımlı Muhafazakar Parti (M) lideri Ulf Kristersson'a verilmişti.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO GÖRÜŞMELERİ

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde 28 Haziran'da Üçlü Muhtıra imzalanmıştı. Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı da 26 Ağustos'ta Finlandiya'nın Vantaa kentinde yapılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!