İnsanlığa "Fransız" kaldılar! Göçmen çadırlarına kaya bariyeri

Fransa’nın Calais kentinde göçmenlerin kamp kurmasını engellemek için boş alanlara, parklara dev kayalar yerleştirildi. Bazı bölgelerde ise STK’ların göçmenlere yiyecek yardım yapmasını önlemek amacıyla aynı önleme başvuruldu.

Dünya 20.09.2022, 01:02 20.09.2022, 01:52
Abone ol
İnsanlığa "Fransız" kaldılar! Göçmen çadırlarına kaya bariyeri

Fransa yine insanlık dışı bir uygulama ile gündeme geldi. Manş Denizi’ne kıyı Calais kentinde yönetim, göçmenlerin kamp kurmasını engellemek amacıyla belirli noktalara dev kayalar yerleştirdi. 

BELEDİYE BAŞKANI SKANDALI SAVUNDU

Fransız basınındaki haberlere göre, kent merkezinde özellikle yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya parçaları yerleştirildi. Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, göçmenlerin kamp kurmasını engellemek amacıyla yaptıkları uygulamayı savunarak, "Rahatsız edici kamplar istemiyorsak harekete geçmeliyiz” ifadesini kullandı. Belediyenin kaya parçaları için 45 bin avro (822 bin TL) bütçe ayırdığı kaydedildi.

AKTİVİSTLERDEN KINAMA

Ülkede göçmenlere yardım eden insan hakları örgütleri, Calais yönetiminin İngiltere’ye geçmek isteyen göçmenlerin kamp kurmasını engellemek için böyle bir yönteme başvurmasını kınadı. İnsan Hakları Gözlemcileri Örgütü yetkilileri, kaya döşenen yerlerde yazın göçmenlerin yaşadığını ancak 3 Ağustos’tan bu yana bölgenin boşaltıldığını ve geçen haftaki büyük tahliyede göçmenlerin Maas iskelesine nakledildiğini belirtti.

DAHA ÖNCE ÇİTLE ÇEVİRMİŞLERDİ

Yetkililer, kent merkezinde bazı noktaların ise örgütlerin göçmenlere yiyecek yardımı yapmasını engellemek için kayalarla çevrildiğini aktardı. Calais yönetiminin haziran ayında köprüleri, altlarında kalan göçmenleri kovmak için çitle çevirdiğini hatırlatan yetkililer, bunun göçmenleri merkezden uzaklaştırarak ‘görünmez’ kılmayı hedeflediğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!