banner2

İngiltere'de hükümet krizi! Başbakan Johnson dünya basınının hedefinde

İngiltere hükümeti art arda gelen istifa haberleriyle dağılma sürecine girdi. Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın istifa etmesi sonrası gözler Başbakan Boris Johnson'a çevrildi. Diğer yandan Okullar Bakanı Robin Walker ve Hazine Bakanı John Glen, İçişleri bakanı Victoria Atkins bugün istifasını sundu. Dünya basınına yansıyan haberlerde Johnson hükümetinin düşmek üzere olduğuna dikkat çekilirken, Times konuyu 'Johnson eşikte' başlığıyla manşete aldı.

Dünya 06.07.2022, 11:49 06.07.2022, 13:50
Abone ol
İngiltere'de hükümet krizi! Başbakan Johnson dünya basınının hedefinde

İngiltere art arda gelen istifa haberleriyle sarsıldı. Sağlık bakanı Sajid Javid, ve Maliye Bakanı Rishi Sunak art arda yaptıkları açıklamalarla hükümetteki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.  İki bakanın ardından Okullar Bakanı Robin Walker'da istifasını sunduğunu açıkladı. 

Javid, Twitter'dan paylaştığı mektupta, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a güven duymadığı için görevinden istifa ettiğini belirtti.

6 BAKAN İSTİFA ETTİ

İki istifa haberinin ardından, Çocuklar ve Ailelerden Sorumlu Bakan Will Quince ile Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott da hükümete güven kaybı nedeniyle istifa etti. Okullar Bakanı Robin Walker ise yine aynı şekilde istifasını sundu.  Son olarak Hazine Bakanı John Glen, Başbakan'ın 'muhakeme yoksunu' olduğunu söyleyip "Devam eden liderliğinize duyduğum güven eksikliği ile rolüme olan bağlılığımı artık bağdaştıramıyorum" diyerek istifasını açıkladı. Hemen ardından İçişleri Bakanı Victoria Atkins de istifasını sundu.

HÜKÜMETİN DÜŞMEDEN ÖNCE İLK SİNYALİ Mİ? 

Javid'den sonra açıklamada bulunan Sunak "Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi şekilde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum." ifadeleriyle istifasını açıkladı. 

JOHNSON'UN KOLTUĞU SALLANTIDA 

Peşpeşe gelen istifa açıklamaları sonrası İngiltere'de gözler Başbakan Boris Johnson'a yöneldi. Johnson'un koltuğunun sallantıda olduğunu yazan dünya basını bir yandan da Johnson'a sert eleştiriler getirdi. 

DÜNYA BASINININ ANA GÜNDEMİ JOHNSON OLDU 

Dünya üzerinde en çok tiraj yapan bazı gazeteler manşetlerine istifaları taşırken istifaların sebebinin Boris Johnson olduğunu ve bu süreçte Johnson hükümetinin düşeceğini yazdı. 

'NİHAYET'

Daily Mirror gazetesi, söz konusu olayı 'Nihayet' başlığı ile taşıdı. İnews 'Oyun sonu' ile Johnson'un hükümetinin düşeceği sinyalini verdi. 

JOHNSON'A CEHENNEM YAKIŞTIRMASI

The Sun ise 'Son şans salonu' başlığı söz konusu olayı manşetine taşırken 'Boris cehennemde bir günde bıçaklandı' alt başlığı ile söz konusu olayı anlattı. 

JOHNSON İSTİFA MI ETTİRİLECEK?

The Guardian ise arkaplanda Boris Johnson'dan bahsederek 'Javid ve Sunak'ın istifalarının ardından istifanın eşiğinde' ifadeleriyle olayı aktardı. 

'HER ŞEY BİTTİ Mİ?'

The National gazetesi, Johnson'un sonunun geldiğini belirterek 'Her şey bitti mi?' başlığı ile olayı aktardı. 

'JOHNSON EŞİKTE'

The Times'ta benzer şekilde 'Johnson eşikte' başlığı ile manşetine olayı taşıyarak Johnson'u hedef tahtasına oturttu. 

Metro gazetesi ise 'Gidiyor, gidiyor, gitti mi?' başlığı ile Johnson'ın politikalarıyla alay etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!