banner2

Fransa'da 'mezarda emeklilik' isyanı: 60 yaşından sonra çalışmak öldürür

Fransa'nın başkenti Paris’te gençler, Macron hükümetin emeklilik reformuna karşı yürüdü. Fransız göstericiler, "64 yaşında emekliliğe hayır", "Metro, iş, tabut", "60 yaşından sonra çalışmak öldürür" pankartları taşıdı.

Dünya 22.01.2023, 00:43 22.01.2023, 00:55
Abone ol
Fransa'da 'mezarda emeklilik' isyanı: 60 yaşından sonra çalışmak öldürür

Fransa’da Macron hükümetinin emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı hedefleyen reformu ülkede büyük bir tepkiyle karşılandı. Fransızlar, sokaklara dökülüp Macron hükümetinin aldığı kararı protesto etti. Yaklaşık 10 gençlik örgütünün çağrısıyla Paris’te gösteri düzenlendi. Bastille Meydanı’nda başlayan gösteri, Nation Meydanı’nda son buldu.

''60 YAŞINDAN SONRA ÇALIŞMAK ÖLDÜRÜR''

Aşırı sol parti Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) desteklediği gösteride, 2022 LFI cumhurbaşkanı adayı olan Jean-Luc Melenchon da katıldı. Göstericilerin arasında sarı yeleklilerin de yer alması dikkatlerden kaçmadı. Fransız göstericiler, "64 yaşında emekliliğe hayır", "Metro, iş, tabut", "60 yaşından sonra çalışmak öldürür" pankartları taşıdı. Göstericileri, "Macron istemese de işçilerin onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız", "Hep birlikte genel grev!" sloganları attı.

ÇÖP BİDONLARI ATEŞE VERİLDİ

150 bin kişinin katıldığı protestoda yüzü maskeli göstericiler, bir bankanın bankamatikleri ve camına zarar verirken çöp bidonları ateşe verildi. Gösterinin özellikle sonunda gergin anlar yaşanırken, güvenlik güçlerine cam şişe fırlatıldı.

''10 REFORMA DAHA ZAMAN VAR''

Göstericiler arasında yer alan 18 yaşındaki liseli Olivia Dufourt, emeklilik reformunu protesto ettiklerini, emekliliğe ayrılmaya yakın kişilerin bu reformla daha fazla bekleyeceğini anlattı. 18 yaşındaki liseli Olivia Dufourt, "Ben emekliye ayrılana kadar 10 reforma daha zaman var." diyerek, reformun işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransız basının adli kaynaklara dayandırdığı verilere göre gösteriye 12 bin kişi katıldı ve 6 kişi gözaltına alındı.

EMEKLİLİK REFORMU

Bilindiği üzere Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini açıklamıştı. Borne, emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını bildirmişti. Borne, 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı olacağını kaydetmişti.

1 MİLYONDAN FAZLA FRANSIZ SOKAĞA İNDİ

Ülkedeki çok sayıda sendikanın çağrısıyla 19 Ocak’ta emeklilik reformuna karşı ülke denelinde 200’den fazla noktada düzenlenen gösterilere resmi verilere göre 1,12 milyon, organizatörlere göre ise 2 milyondan fazla kişi katılmıştı. 19 Ocak’taki gösterileri özellikle farklı sol akım partiler desteklerken, ülkenin en önemli 8 sendikası Fransızları 31 Ocak’ta tekrar sokağa inmeye çağırmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!