banner2

Fransa'da iktidar çoğunluğu kaybetti! Meclisin feshi söz konusu

Fransa'da Bu yıl yapılan seçimlerde iktidar, Ulusal Meclis'te çoğunluğu kaybedince Macron'un, muhalefetin engellemelerini gerekçe göstererek meclisi feshetmesi gündeme geldi.

Dünya 07.11.2022, 20:14 07.11.2022, 20:23
Abone ol
Fransa'da iktidar çoğunluğu kaybetti! Meclisin feshi söz konusu

Fransa'da gündem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yetkisini kullanarak Ulusal Meclis'i feshedip etmeyeceği. Bu yıl yapılan seçimlerde iktidar, Ulusal Meclis'te çoğunluğu kaybederken Macron'un, muhalefetin engellemelerini gerekçe göstererek meclisi feshetme yoluna gideceği belirtiliyor.

PARTİSİ DE HAZIR

JDD gazetesinde dün "Macron (meclisin) fesih operasyonuna hazırlıyor" başlığıyla yayımlanan haberde, Macron'un yeni bir yasama seçiminin kaçınılmaz olduğunu zihinlere yerleştirmeye başladığı değerlendirmesinde bulunuldu. "Soru artık (meclisin) feshedilip edilmeyeceği değil, ne zaman olacağı" yorumu yapılan haberde, Macron'un partisi Rönesans'ın da buna hazırlıklı olduğu aktarıldı.

MUHALEFET SEÇİM İSTİYOR

Rönesans Partisi Genel Sekreteri Stephane Sejourne'nin, partilerinin her ihtimale hazırlıklı olduğunu ve operasyonel sonuç için bir aydır çalıştığını ifade ettiği kaydedilen haberde, karar verilmesi durumunda fesih protokolünün de hazır olduğunun altı çizildi. Aynı gün France 3 kanalında açıklama yapan hükümet sözcüsü Olivier Veran da Fransızların meclisin feshedilmesini istemediğini, fesih kararının, sadece parlamentonun tamamen bloke edildiği durumlarda alındığını belirtti.

Öte yandan muhalefet cephesindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi milletvekili Sebastien Chenu ile sol cepheden Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) partili milletvekili Clementine Autain, seçmenin karşısına tekrar çıkmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!