Denizaltı krizinde yeni gelişme! Macron Avustralya Başbakanı'nı yalancılıkla itham etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini açıklayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un yalan söylediğini iddia etti.

Dünya 01.11.2021, 13:28
Denizaltı krizinde yeni gelişme! Macron Avustralya Başbakanı'nı yalancılıkla itham etti

Macron, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Avustralya ile Fransa arasında yaşanan denizaltı krizine ilişkin soruları yanıtladı. Bir gazetecinin "Scott Morrison'un size yalan söylediğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Fransa Cumhurbaşkanı, Morrison'un yalan söylediğini düşünmekle kalmayıp bundan emin olduğunu ifade etti. 

AVUSTRALYA SÖZLEŞMEYİ İPTAL ETMİŞTİ

Macron, Avustralya makamlarıyla müzakere halinde olduklarını, durumun zamanla daha da netleşeceğini söyledi. Avustralya ve halkına saygılı olduğunu belirten Macron, bu saygının karşılıklı olması gerektiğini vurguladı. AUKUS olarak bilinen ve Avustralya, İngiltere ile ABD arasında imzalanan anlaşmayla, Avustralya, 2016'da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltının inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 67,5 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeyi iptal etmişti.

FRANSA CANBERRA VE WASHİNGTON BÜYÜKELÇİLERİNİ GERİ ÇEKMİŞTİ

Anlaşmanın iptali Fransa ile Avustralya arasında krize yol açmıştı. Fransa tepki olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.
Morrison, anlaşmanın iptali hakkında Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini belirtmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!