Yandex Metrica

Sitede Ara

Gazze'de insani felaket derinleşecek! Katil İsrail'in yeni katliamı için tarih verildi

Gazze'de insani felaket derinleşecek! Katil İsrail'in yeni katliamı için tarih verildi

Aylardır Gazze'de soykırım yapan İsrail ordusu, Refah'a çok yakında girmeye hazırlanıyor. İsrail ordusunun yakın zamanda Refah'a yönelik karadan işgalinin başlayacağına dair İsrail medyasında yer alan haberler, Gazze'de insani felaketin derinleşeceği endişesini artırıyor.

Dünya

09.05.2024, 08:36

Dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 7 ay geride kaldı. Hedef gözetmeksizin her yeri bombalayan İsrail güçleri, şu ana kadar 34 bini aşkın masum Filistinliyi katletti. Dünya kamuoyunun ateşkes çağrılarına kulağını tıkayan İsrail, Refah kentine saldırı için plan yapıyor. Çarpıcı iddia israil medyasından geldi.

Gazze'de 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'ı karadan işgal etmek isteyen İsrail, insani felaket uyarılarına rağmen, bölgeyi "Hamas'ın son kalesi" olarak nitelendirerek işgalde ısrar ediyor.

İsrail resmi televizyon kanalı KAN'ın adı belirtilmeyen askeri kaynaklardan aktardığına göre, İsrail ordusu çok yakında çok sayıda Filistinliyi tahliye etmek üzere Refah'a karadan işgal operasyonu için hazırlanıyor.

Kanalın askeri haberler yorumcusu İtay Blumental, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"İsrail ordusunun planına göre, Refah'taki 1 milyondan fazla Filistinlinin bölgeyi tahliye ederek, Gazze Şeridi'nin güneyi ve orta kesiminde son zamanda hazırlanan barınaklara gelmesi istenecek. Refah'tan gelen yerinden edilmiş Filistinliler için uluslararası yardım kuruluşları ve diğer devletler tarafından daha önce Gazze'nin güneyi ve orta kesiminde binlerce çadır hazırlandı.''

Tarihi askeri uçak yere çakıldı: Pilot hayatını kaybetti Tarihi askeri uçak yere çakıldı: Pilot hayatını kaybetti Haberi Görüntüle

TAHLİYE 4-5 HASFTA SÜRECEK

KAN, yayınında, uydular tarafından Refah kenti ile Han Yunus arasında son haftalarda kurulmuş olan çadır kenti gösteren fotoğrafları gösterdi.

ABD ve adı belirtilmeyen bölge ülkelerine planın sunulduğunu belirten Blumental, İsrail ordusunun Refah'ta ilerlemesinin aşamalı gerçekleşeceğini söyledi.

Blumental, İsrail ordusunun Refah'a yönelik kara harekatı başlamadan önce tahliye edilecek bölgede bulunan insanlara bunun tebliğ edileceğine vurgu yaptı. Refah kentindeki insanların tahliyesi 4 ile 5 hafta sürecek.

ABD'den Netanyahu'ya Refah'a saldırı uyarısı: 'Büyük bir saldırı, güçlü bir direniş getirir' ABD'den Netanyahu'ya Refah'a saldırı uyarısı: 'Büyük bir saldırı, güçlü bir... Haberi Görüntüle

REVİZE EDİLMİŞ PLAN

KAN, soykırımın başından bu yana Netanyahu'nun yanında saf tutan ABD'nin çekinceleri sebebiyle, İsrail ordusunun hazırladığı planın 4 kez değiştirilerek revize edildiğini aktardı.

Amerikalıların başlangıçta, Refah kentine yönelik kara operasyonuna suçsuz insanlara zarar verir endişesiyle şiddetle karşı çıktıklarını ancak daha sonra kente girişin önemini kavradıklarını iddia eden İsrail resmi televizyonu KAN, Tel Aviv'in Refah operasyonu için ABD ile birlikte bir operasyon odası kurma aşamasında olduğunu belirtti.

ABD'yi karıştıran seçim paylaşımı! Trump silmek zorunda kaldı ABD'yi karıştıran seçim paylaşımı! Trump silmek zorunda kaldı Haberi Görüntüle

ABD'NİN POZİSYONU

Israel Hayom gazetesi ise Gazze'nin güneyinde yer alan Refah'a karadan işgal konusunda, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın birkaç gün önce arabulucular aracılığıyla yapılan teklife olumsuz cevap verdi. Gazete, bunun sonucunda "Refah'a giriş kararının alındığını" yazdı.

İran'ın İsrail'e 13 Nisan'da yaptığı saldırı sonrasında İsrail'in İran'a 19 Nisan'da sınırlı karşılık vermesinin sebebi olarak "ABD'nin Refah'a yönelik operasyona karşı tutumunu yumuşatmak" gösterildi.

Refah'ın karadan işgali konusunda, "İsrail, Refah'a girmek için İsrail ordusunun gerçekleştireceği operasyon konusunda çıkarı olan tüm ülkelerle işbirliği içerisinde çalışacak." ifadelerine yer verildi.

İsrail ile Hamas arasında Mısır, Ürdün ve ABD'nin arabuluculuğunda yürütülen dolaylı müzakereler, Tel Aviv yönetiminin Hamas'ın savaşın sona ermesi ve güçlerini Gazze Şeridi'nden çekmesi taleplerini reddetmesi sebebiyle sonuçsuz kaldı.

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading