banner2

Çipras: Hükümete eleştiri Türkiye yanlısı olarak yorumlanamaz

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın Lideri Aleksis Çipras, "Ne zaman hükümete eleştiri yapsak, bizi Türkiye yanlısı olarak suçlamaları olacak şey değil." dedi.

Dünya 26.10.2022, 07:53 26.10.2022, 08:08
Abone ol
Çipras: Hükümete eleştiri Türkiye yanlısı olarak yorumlanamaz

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, SKAI TV yayınına konuk olurken Türk-Yunan ilişkilerindeki söylem gerginliğinin endişe verici olduğunu ifade etti.

''FIRSAT KAÇIRILDI''

SYRIZA'nın 2021'de hükümetten, Türkiye-Yunanistan anlaşmazlıklarını Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde olumlu bir gündemle bağdaştırmasını ve Türkiye'nin Gümrük Birliği müzakerelerinin, ikili anlaşmazlıkta Uluslararası Adalet Divanına gitme koşuluyla ilişkilendirilmesini istediğini anlatan Çipras, bu fırsatın kaçırıldığını savundu.

''SİLAHLANMA POLİTİKASI DOĞRU DEĞİL''

Çipras, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis'in silahlanmaya ağırlık veren bir politika izlemesini doğru bulmadığını belirterek, "Bu (çözümün) sadece bir bölümü ancak sorunu çözmüyor." diye konuştu.

''NE ZAMAN HÜKÜMETİ ELEŞTİRSEM TÜRKİYE YANLISI OLUYORUM''

Türkiye'nin hem Avrupa hem de ABD için dikkate alınması gereken önemli bölgesel bir güç olduğunu dile getiren Çipras, "Ne zaman hükümete eleştiri yapsak, bizi Türkiye yanlısı olarak suçlamaları olacak şey değil." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!