banner2

ABD Orta Doğu'daki kanlı tarihine bir yeni katliam daha ekledi

ABD'de Washington yönetiminin 18 Mart 2019’da Suriye’nin Bağuz bölgesinde kadın ve çocukları hedef aldığı ortaya çıktı. 64 sivilin öldüğü katliam 2,5 yıl sonra NYT ortaya çıkardı.

Dünya 15.11.2021, 10:24 15.11.2021, 12:28
Abone ol
ABD Orta Doğu'daki kanlı tarihine bir yeni katliam daha ekledi

Irak, Afganistan ve  Suriye... Hepsinin ortak kaderi ABD tarafından katliamlara maruz bırakılması oldu. El kaide bahanesiyle Afganistan'ı, nükleer silah bahanesiyle Irak'ı talan eden ABD, son olarak DEAŞ'ı bahane ederek Suriye'ye girdi. Birçok sivilin ölümünde büyük pay sahibi olan aktörlerden biri haline gelen ABD'nin Suriye'nin Bağuz kentinde gerçekleştirdiği bir katliamı, 2 buçuk yıl sonra New York Times gazetesi ortaya çıkardı.

64 SİVİL HUNHARCA KATLEDİLDİ

ABD'nin 18 Mart 2019'da Suriye'de DEAŞ'a karşı yürüttüğünü iddia ettiği operasyonlar esnasında , kadın ve çocuklardan oluşan 64 kişilik sivil gruba hava saldırsı düzenlediği ortaya çıktı. Amerikan New York Tımes gazetesinde yer alan habere göre ABD Hava Kuvvetleri'nin, 18 Mart 2019'da Suriye'nin Bağuz Bölgesi'nde kadın ve çocukları hedef aldığı belirtildi. ABD insansız hava araçları ile yeri tespit edilen grubun üzerine F-15E tipi savaş uçaklarıyla 2 tondan fazla bomba bırakılması sonucu yaşamını yitiren 80 kişiden 64'ünün sivil olduğu belirtildi.

DOSYALAR GİZLENDİ

Bağuz saldırısı, DEAŞ'e karşı savaş sırasında en büyük sivil kaybının yaşandığı olaylardan biriydi ancak ABD ordusu tarafından sümen altı edildi. Askeri yetkililer, soruşturulması gereken bu savaş suçunu gizledi. Ölü sayıları küçümsendi, raporlar ertelendi ve olay gizlilik sınıfına alındı.

2 TONLUK 'MEŞRU MÜDAFAA'

New York Times'ın haberi ile ortaya çıkan katliam gerçekleri nihayetinde ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na gönderildi. Bunun üzerine saldırıyı ilk kez kabul eden CENTCOM, söz konusu operasyonda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü belirtti. Diğer 60 kişinin, ''DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelerde kadın ve çocukların bazen silaha sarılmaları nedeniyle sivil olup olmadıklarının bilinmediğini” savunan Komutanlık, “meşru müdafaa” diyerek katliama arka çıktı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!