Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD basını Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesini manşetlerine taşıdı!

ABD basını Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesini manşetlerine taşıdı!

Afganistan'da 20 yıllık ABD hakimiyetinin sona erdiğini manşetlerine taşıyan ABD basını, Taliban'ın süratli ilerleyişini vurguladı. ABD'nin Afganistan'dan çıkışı için 'Biden için siyasi felaket' ifadesi kullanıldı.

Dünya

23.01.2024, 17:49

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü sağlayan Taliban, kentin ve kamu binalarının kontrolünü ele geçirerek ülkenin yönetimini tamamen devraldıklarını açıkladı.

Bu açıklama ile birlikte ABD'nin 20 yıllık Afganistan etkinliği fiilen sona erdi. ABD basını bu yenilgiyi manşetlerine taşıdı. İşte o haberler...

Hazine sandığı şehrinde antik mavi oda keşfedildi: Kadın figürleriyle süslenmiş gizemli duvar Hazine sandığı şehrinde antik mavi oda keşfedildi: Kadın figürleriyle süslenmiş... Haberi Görüntüle

NEW YORK TIMES

New York Times, Kabil'in hızlı düşüşünün ardından Afganistan'da 20 yıllık ABD döneminin sona erdiğini yazdı. Taliban'ın hızlı kazanımlarının "şok edici" olduğu kaydedildi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrıldığı bilgisine yer verildi.

"Taliban'ın hızı ve şiddeti, geçen hafta kırsal kesimlere ve şehirlere hızlı bir şekilde yayıldı ve Amerikan ordusunu gafil avladı. Acilen harekete geçen Amerikan askeri helikopterleri, Kabil'deki Amerikan Büyükelçiliği yerleşkesini boşalttı, Amerikan diplomatlarını ve Afgan Büyükelçiliği çalışanlarını Kabil askeri havaalanına taşıdı." denildi.

Savaş çanları bangır bangır çalıyor: Üçüncü Dünya Savaşı Ortadoğu'da değil işte orada çıkacak Savaş çanları bangır bangır çalıyor: Üçüncü Dünya Savaşı Ortadoğu'da değil... Haberi Görüntüle

WASHINGTON POST

"Afganistan düştü" başlığını atan Washington Post, Taliban'dan kaçmak isteyen Afgan ve yabancı uyrukluların panik içinde olduklarını ve Kabil Havalimanı'nda kaotik görüntüler ortaya çıkardıklarını aktardı.

Pentagon'un açıklamasına vurgu yapılan haberde, güvenli tahliye için havalimanındaki Amerikan askeri varlığının 6 bine yükseltileceği kaydedildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın, daha sonra ABD güçlerinin havaalanının çevresini kontrol altına aldığını söylediği belirtildi.

Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60... Haberi Görüntüle

CNN İNTERNATIONAL

CNN International, Kabil Havalimanı'ndan kaçış izdihamına ilişkin görüntülere yer verdiği haberinde, "ABD'nin Afganistan'daki yenilgisi ve kaotik geri çekilmesi, Joe Biden için siyasi bir felaket" yorumu yapıldı. Biden'ın siyasi ve jeopolitik rakiplerinin onun hatalarından yararlanmak için "acele ettiği" belirtildi.

Eski ABD'li deniz askeri Jake Wood'un "Daha birkaç ay öncesine kadar, bize hizmet eden Afgan müttefiklerimiz olan erkek ve kadınlara karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmemiş olmamız, ulusumuzun onuruna bir lekedir." ifadesine parantez açıldı.

Kassam Tugayları duyurdu! İsrail yine kendi vatandaşlarını öldürdü Kassam Tugayları duyurdu! İsrail yine kendi vatandaşlarını öldürdü Haberi Görüntüle

WALL STREET JOURNAL

Wall Street Journal, Afganistan'daki gelişmeleri "Taliban gücü ele geçirdi" başlığıyla manşetine taşıdı. Taliban'ın günler içindeki hızlı ilerleyişinin ardından Afgan hükümet güçlerinin moralinin bozulduğu ve Kabil'de direniş gösteremedikleri ifade edildi.

Ülkesini terk eden Cumhurbaşkanı Gani'nin "Eğer kalsaydım sayısız kişi ölecekti ve Kabil yıkımla karşılaşacaktı." şeklindeki sözlerine yer verildi. Taliban'dan bir yetkilinin ise "Kimse zaferimizin böyle olmasını beklemiyordu." ifadesi gazetenin manşetinde kendisine yer buldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading