banner2

Kabil nerede, nerenin başkenti? Kabil neden önemli?

Kabil nerede? Kabil nerenin başkenti? Taliban Kabil'i ele geçirdi mi?

Dünya 15.08.2021, 14:02 15.08.2021, 15:44
Abone ol
Kabil nerede, nerenin başkenti? Kabil neden önemli?

Kâbil, Afganistan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Daha önce Afganistan hükümetinin kontrolünde olan şehir 15 Ağustos 2021 itibariyle Taliban'ın kontrolüne geçmiştir.

Kabil, Afganistan'ın doğusunda yer almaktadır. 2011 yılı resmî nüfus verilerine göre banliyöleriyle birlikte toplamda 3,9 milyon nüfusu vardır.

Kabil'in önemli ticari ürünleri, taze ve kurutulmuş meyve, fındık, Afgan kilimleri, deri ve koyun derisi, iç giyim ve mobilyadır. Başlıca sanayi ürünleri ise, pamuklu ve yünlü dokuma, besin ürünleri ve mermerdir. Kabil'de çok sayıda tarihsel yapı ve Babür'ün mezarı bulunur. Keza onun adını taşıyan bahçeden başka birçok park ve bahçe kenti süsler. 1978 işgalinden önce de günümüzde de şehrin büyük turizm potansiyeli vardır. Fakat Ruslarla savaşın başladığı 1978 yılından beri şehrin ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde azalmıştır. Son yıllarda, özellikle 2001 yılından sonra Hamid Karzai döneminde bu konuda bir canlanma olduğu görülmektedir.

Kabil, 3.500 yıllık tarihiyle, Güney ve Orta Asya ticaret yolları üzerindeki stratejik konumu nedeniyle pek çok devletin savaş alanı olan ve sürekli el değiştiren gözde bir şehirdir. Yakın tarihte bunun örnekleri, 1978 yılındaki Sovyet müdahalesi ve 2001 yılındaki ABD işgalidir.

kabil taliban

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!