banner2

Taliban kimdir? Taliban'ın lideri kimdir?

Taliban lideri kimdir? Taliban'ın kurucusu kim? Muhammed Ömer (Molla Ömer) kimdir? Taliban Müslüman mı? İşte Taliban ve Afganistan hakkında tüm merak edilenler.

Dünya 23.08.2021, 11:24 24.08.2021, 00:58
Abone ol
Taliban kimdir? Taliban'ın lideri kimdir?

Taliban 2001 yılında ABD tarafından Afganistan'dan uzaklaştırıldı. Ülkede çıkan çatışmalar sonucu gündeme gelen Taliban, vatandaşlar tarafından en çok aratılan konu haline geldi. Bir diğer soru ise Kabil nerede olarak aratılmaya başlandı.

TALİBAN KİMDİR, AMACI NEDİR?

SSCB'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Taliban örgütü Kuzey Pakistan'da ortaya çıktı. Özellikle Suudi Arabistan'dan paralı asker olarak gelen örgüt elemanları Sünni İslam'ın katı bir biçimde uygulanması gerektiğine inanıyor.

TALİBAN KABİL'İ ELE GEÇİRDİ Mİ?

Sabah saatlerinde Kabil kapılarına dayanan örgüt, ABD ve Afgan ordusunun karşılık vermemesiyle birlikte Kabil'in çevresini sardı. Afganistan'da bir çok eyaleti ele geçiren Taliban, Kabil kapılarında bekleyişini sürdürüyor. Lider Amir al-Mu'minin verdiği emirle hareket eden örgüt Kabil'in giriş kapılarını abluka altına aldı. Bir süre kapılarda bekleyeceğini açıklayan örgütün ele başı, kısa zaman içerisinde Kabil'e girceklerini belirtti.

KABİL'DE YOĞUN TRAFİK

Taliban güçleri 20 yılın ardından yeniden Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirdi. On binlerce vatandaş Taliban'ın gelişini büyük coşkuyla kutlarken binlercesi de şehri apar topar terk etti. Vatandaşların Kabil'den kaçtığı sırada yoğun trafik meydana geldi. Çok sayıda vatandaş arabalarını sokak ortasında bırakıp yoluna yaya olarak devam etti.

TALİBAN'IN LİDERİ KİM?

Taliban'ın lideri: Mawlawi Hibatullah Akhundzada

Politik vekil: Mullah Abdul Ghani Baradar

Vekiller: Mullah Muhammad Yagoob, Sirajuddin Haqqani, Mullah Abdul Hakeem

MUHAMMED ÖMER (MOLLA ÖMER) KİMDİR?

Muhammed Ömer yani diğer bir adıyla Molla Ömer olarakta bilinir. Molla Ömer, Taliban ve Afganistan İslam Emirliği'nin kurucusu olarakta bilinir. Afgan cihadçı ve molla olarak tüm dünya tarafından tanınır. Muhammed Ömer'in en dikkat çeken özelliği ise Müslüman olmayan kimseyle görüşmemesi ve sohbet etmemesi olarak göze batıyor. Ömer 1960 yılında Afganistan'ın Kandehar eyaletinde dünyaya geldi. Eğitimini Jamia Dar al ve Ulum Haqqania'da gören Molla Ömer üniversite gördüğü dönemde 50 öğrenci ile birlikte, Afganistan'daki iç savaşı bitirmek ve SSCB'ye karşı dik bir duruş göstermek amacıyla Taliban örgütünü kurdu. Ömer 23 Nisan 2013 yılında Afganistan'ın Zabul eyaletinde hayatını kaybetti. Molla Ömer'in Mohammad Yaqoob adında bir çocuğu bulunmaktadır. Kardeşinin adı ise Abdul Manan'dır.

TALİBAN İSLAM ÖRGÜTÜ MÜ?

Taliban yani 'öğrenciler' adını kullanan örgüt ülkenin güneyinde Molla Ahund liderliğinde 50 öğrenci ile birlikte 1994 yılında kuruldu. Taliban örgütünün amacı SSCB ve sonrasında başlayan iç savaştan kurtulmak olarak ön plana çıktı. Kuruluş isimlerini ise İslam'a dayalı bir yöntem olarak benimsediler. Şeriat düzenini örnek aldılar. Taliban örgütü ilk çıktığından itibaren kendilerini Müslüman olarak tanımladı.

AFGANİSTAN'IN İSMİ DEĞİŞTİ Mİ?

Taliban Afganistan'ın başına gelmesiyle birlikte ülkede bir çok kanuna el attı. Taliban'ın lideri Bareber il olarak ülkenin ismini Afganistan İslam Emirliği olarak değiştirildiğini açıkladı.

TALİBAN'DAN KAÇANLAR TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesiyle binlerce Afgan vatandaşı ülkeyi terk etmeye başladı. Peki Afganistanlı vatandaşların ilk durağı neresi olacak? Türkiye'ye gelecekler mi?

Binlerce Afganlının İran'a ve Pakistan'a gittiği biliniyor. Türkiye'ye gelip gelmeyecekleri ise büyük bir kuşku. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da büyük bir göç dalgası geldiğini açıklamıştı.

TALİBAN MI AHMED MESUD MU?

Ahmed Şah Mesud yani efsane komutanın oğlu olarak tanınan Ahmed Mesud direniş için yeniden Afganistan’a geldi. Penşir’de karargah oluşturan komutan, Taliban’a karşı direniş çağrısında bulundu. Yaşanan gelişmelerin ardından direnişçiler Taliban’a ait olan 3 köyü ele geçirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!