banner2

WhatsApp alternatifi uygulamalar neler? Mesajlaşmak için hangi uygulamalar kullanılmalı?

WhatsApp'tın dünya çapında erişim kesintisi yaşamasının ardından kullanıcılar, WhatsApp'a alternatif olacak uygulama arayışına geçirdi. Peki, WhatsApp yerine hangi uygulamalar daha işlevsel? İşte detaylı liste.

Bilim / Teknoloji 25.10.2022, 12:31 25.10.2022, 13:02
Abone ol
WhatsApp alternatifi uygulamalar neler? Mesajlaşmak için hangi uygulamalar kullanılmalı?

WhatsApp, küresel çapta 2 saatlik erişim kesintisi yaşadı. Bu süre boyunca kullanıcılar gruplara herhangi bir mesaj gönderemedi. Öte yandan WhatsApp Web'de de erişim sorunları meydana geldi.

Şirket, sorunun ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak 'Çözmeye çalışıyoruz' ifadesini kullandı. Daha sonra kademeli olarak çökme sorunu giderildi.

Peki, yine de WhatsApp yerine kullanılabilecek alternatif mesajlaşma uygulamaları var mı? Bu uygulamalardan hangisi ya da hangileri daha işlevsel? Gelin yakından bakalım.

WHATSAPP YERİNE KULLANILABİLECEK UYGULAMALAR

TELEGRAM 

Telefonlar için uygulaması bulunan Telegram'ın da WhatsApp'taki gibi bir web sürümü mevcut.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013'te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulaması olan Telegram bugüne kadar 500 milyondan fazla kişi tarafından indirildi.

LINE

LINE, Japonlara ait bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır, "Line Corporation" tarafından yapılmıştır. LINE, aralarında etiketler, home, timeline ve resmi hesaplar da bulunan çeşitli interaktif öğelerle entegre bir şekilde ücretsiz metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti sunar.

iOS, Android ve Windows'lu telefonlarda çalışan Line, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor.

BİP

BiP; yerli bir uygulamadır. Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatApp gizlilik sözleşmesi tartışmasu sonrası Türk mühendislerinin geliştirdiği BiP uygulaması son 24 saatte 1 milyon 124 bin yeni kullanıcı kazandığını açıkladı.

iOS, Android ve Windows'lu telefonlarda çalışan BİP, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor.

DEDİ

Dedi, Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz güvenli ve ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır. Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişilerle ve gruplarla fotoğraf, video, ses, gif ve belge gibi multimedya dosyaları gönderip alabilirsiniz.

SIGNAL 

iOS, Android ve bir masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulaması. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır. Mobil uygulamaları ayrıca bire bir sesli ve görüntülü arama yapabilir ve Android sürümü SMS uygulaması olarak da işlev görebilir.

WECHAT

WeChat, Çin'de geliştirilen sesli ve yazılı mesajlaşmaya yarayan bir mesaj servisidir.Android ve iOS uygulaması olarak sunulan WeChat, Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden de kullanılabiliyor.

VIBER

Viber, akıllı telefonlar ve masaüstü işletim sistemleri için 3G ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkânı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine resimli, görüntülü ve sesli mesajlar göndermesine de imkân verir.

WhatsApp ve Telegram'ın aksine Viber'i masaüstünde kullanmak için bir masaüstü istemcisi indirmeniz gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!