Togg hakkında flaş açıklama! İşte Avrupa yollarına çıkacağı tarih

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Türkiye'de 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime geçmesi beklenen yerli ve milli otomobilin Avrupa yollarında boy göstereceği tarihi de açıkladı. 

Bilim / Teknoloji 31.07.2022, 19:00 31.07.2022, 19:24
Abone ol
Togg hakkında flaş açıklama! İşte Avrupa yollarına çıkacağı tarih

Türkiye'nin ilk yerli ve milli, Avrupa'nın ise ilk doğuştan elektrikli otomobili Togg'un fabrikasında çalışmalarda son dönemece girildi. Togg CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, 2022 yılının son çeğreğinde sari üretime geçmesi beklenen otomobil hakkında birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. 

OTOMOBİL DEĞİL AKILLI CİHAZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 'Samsun E-Dergi'ye konuşan Karakaş, "Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor. Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için 'case' kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına 'kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic' kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu" dedi.

2024'ÜN ORTASINDA AVRUPADA'DA

Ortaya İngilizcesi 'USE-CASE Mobility' olan bir kavramın çıktıığını dile getiren Karakaş "Biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı Togg adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik. Togg'un ilk akıllı cihazı 2023 yılının ilk çeyreğinde önce Türkiye'de, bu tarihten yaklaşık 18 ay sonra ise Avrupa'da yollara çıkacak" ifadelirini kullandı.

"25 DAKİKADA ŞARJ OLACAK"

Togg'un 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle 200 ve 400 beygir güç sunacağını bildiren Karakaş, "200 BG'lik versiyon 7,6, 400 BG'lik versiyon ise 4,8 saniyede 0'dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir" dedi. Türkiye'nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurduğunu ifade eden Karakaş, "Bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır" şeklinde konuştu.

2023'te Togg'un yollara çıkması ile birlikte gelecek talebi karşılamak üzere planlı bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Karakaş, "Gemlik tesislerimizde yılda 175 bin adet akıllı cihaz üretebilecek kapasitemiz var. Zaman içinde belli bir plan ve program çerçevesinde gerek ülkemizden, gerekse bir süre sonra ihracata başlayacağımız Avrupa pazarından gelecek talebi sağlıklı bir şekilde karşılamak üzere çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!