Çin'de otonom araç devri başladı! Artık taksi olarak hizmet verebilecekler

Çin'de yeni bir devir başlıyor. Çin hükümeti sürücüsü otomobillerin trafiğe çıkması için yeni bir çalışma başlattı. Buna göre, sürücüsüz otomobillerin taksi olarak hizmet vermesi için bir dizi çalışma beraberinde yasal düzenlemeleri getirecek.

Bilim / Teknoloji 10.08.2022, 11:50 10.08.2022, 12:33
Abone ol
Çin'de otonom araç devri başladı! Artık taksi olarak hizmet verebilecekler

Çin hükümeti, sürücüsüz araçların yollarda olmasını yasallaştırmak için bir dizi çalışma başlattı. Ulaştırma Bakanlığı 8 Ağustos Pazartesi günü, belirli koşullar altında taksi hizmetleri verilmesi için sürücüsüz araçların kullanımını teşvik eden bir dizi yönerge yayınladı. 

OTONOM ARAÇ SİSTEM ÜRETİCİLERİ DEĞERLERİNİ KATLADI 

Diğer yandan Çin hükümetinin bu girişimi sonrası, otonom sürüş için destek sistemi üretici firmaların borsadaki değerleri zirveye ulaştı. 

Ayrıca bazı analistler, büyük kısmı Tayvan'da üretilen çiplerin otonom sürüş için Çin kaynaklarına ayrılacağını belirterek, birçok otomobil sürücüsünün çip krizi yaşayabileceğini belirtti. 

TEHLİKELİ MADDE TAŞIMAK YASAK OLACAK 

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan yönergelere göre, otonom araçların yakında özel güzergahlarda taksi olarak hizmet vermesine izin verilecek, ancak tehlikeli madde taşımalarına izin verilmeyecek. 

OTONOM ARAÇLAR TAKSİ OLARAK KULLANILACAK

Otonom arabalar hakkında ülke çapında bir yasa çıkarılmadan önce bile, bazı Çin şehirleri yollarda "robotaksi" denilen otonom araçların hizmet vermesine izin verdi.

ÇİN'DE İLK DEFA UYGULANIYOR 

1 Ağustos'ta Shenzhen'de akıllı otomobillerin ticari kullanımını düzenleyen bir dizi yeni kural yürürlüğe girdi. Düzenleme, bir Çin şehrinde uygulanan türünün ilk örneği oldu.  


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!