Başınız belaya girebilir! Google'a sakın bunları yazmayın

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarının başında gelen Google'a asla yazılmaması gereken bazı aramalar vardır. Eğer bu aramaları yaparsanız takibe alınabilir ya da dolandırılabilirsiniz. İşte Gooogle'da asla yapmamanız gereken 7 arama...

Bilim / Teknoloji 18.05.2022, 18:45
Başınız belaya girebilir! Google'a sakın bunları yazmayın

Dünya dijital çağı yaşarken artık insanlar merak ettikleri her şeyi Google'a yazıyor. Fakat Google'da asla aranmaması gereken bazı şeyler var. Eğer bunlara dikkat edilmezse dolandırılabilir veya emniyet tarafından takibe alınabilirsiniz. 

Webtekno'nun haberine göre Google'da asla aramamanız gereken 7 şey şu şekilde sıralanıyor: 

-Rahatsızlıklarınız
-Herhangi bir organ kanseri
-Cilt durumunuz
-Uyuşturucu türleri
-Faizsiz / düşük faizli kredi
-Nasıl zengin olunur
-Suç aletleri yapımı

RAHATSIZLIKLAR 

Genelde bir şikayeti olanın ilk başvurduğu yer sağlık kuruluşları olur. Ancak internette arama yapmanın popülerleştiği günümüz dünyasında insanlar doktora gitmeden önce yaşadığı rahatsızlık belirtilerini Google'da arıyor, rahatsızlığının ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor, hatta yaşadıklarını çok sayıda hastalığın ön belirtilerine benzetip kendi kendine teşhis dahi koyuyor. Bu da belki de doktora gidip kolayca çözülebilecek bir rahatsızlığın kişinin oturduğu yerden endişeye kapılmasına neden oluyor. Bu yüzden bir rahatsızlık yaşıyorsanız Google'da arama yapmaya yönelip kendi kendinize teşhis koymamalı, doktora gitmelisiniz.

KANSER

Aslında bu madde de ilk maddeyle oldukça bağlantılı. Pek çok hastalığın belirtisi birbirine benziyor. Google'da arama yapan birisi de listelenen belirtilerle kendi belirtileri arasında bağ kurunca kanser olduğunu düşünebiliyor ve bu da daha doktora gidip gerekli tetkikler yapılmadan kişinin büyük endişeye kapılmasına neden oluyor. Kanser olduğundan şüphelenen kişinin, Google'da X kanseri, Y kanseri belirtilerine bakıp kendi belirtileriyle bağ kurmak yerine doktora gitmesi gerekiyor. Hatta YouTube'da Google'da arama yaparak kendisinin kanser olduğunu düşünen bir kişiyi anlatan "abdomen" adlı bir kısa film dahi var.

CİLT DURUMU 

Herhangi bir cilt sorunu yaşayanlar, çoğunlukla Google'da yaşadığı cilt sorununun kısa kelimelerle anlatıyor daha sonra görsellere tıklayıp kendi cilt sorunu ile görseli yer alan cilt sorun arasında bağ kurmaya çalışıyor. Hatta "Bu bendekinin aynısı" dediği de oluyor bu insanların. Yine bu tarz aramaların getirdiği tek şey panik ve endişe oluyor. Ne olup ne olmadığına ilişkin kesin sonuca ise yine doktor karar veriyor. Google arama sonuçlarına güvenmek pek de mantıklı değil. Bu yüzden arama yapmayı düşünmemek en iyi çözüm olabilir.

UYUŞTURUCU TÜRLERİ 

EGM'nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) narkotik suçlar sayfasında şu cümle yer alıyor: "Uyuşturucu madde kullanmak başlı başına bir suçtur, ayrıca madde beraberinde de diğer suçları da getirmektedir."

Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı ise uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattıdır. Uyuşturucu maddelerin Google'da aranması ise, bazı kanun dışı bilgilerin karşınıza getirilmesine neden olabilir. Bu yüzden uyuşturucu maddelere yönelik zararlı aramalar yapmamanız, zararlı bir yaklaşıma sahip sitelere girmemeniz en sağlıklısı ve en doğrusu olacaktır.

KREDİ VEREN KURUMLAR 

Google'da faizsiz kredi, düşük faizli kredi araması yaptığınızda karşınıza dolandırıcıların oluşturduğu içerikler çıkabilir. Bu da dolandırılmanıza neden olabilir. Bu siteleri hazırlayanlar, düşük faizli kredi vaadiyle sizi kandırarak her şeyinize el koyabilir ayrıca kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Bu yüzden dikkatli olmanızı öneriyor ve bir kredi çekme isteğiniz varsa Google üzerinden arama yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Direkt bankaların iletişim kanalları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ZENGİN OLMA YOLLARI

Google'da arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlar sizi zengin olma vaadiyle kandırıp yine sahte ve tuzak sitelere yönlendirebilirler. Böyle bir arama yaparsanız, muhtemelen sahte borsa veya bahis sitelerine yönlendirilmeniz işten bile değil. Bu yüzden nasıl zengin olurum araması yapmanızı önermiyoruz.

SUÇ ALETLERİ YAPIMI

Google'da suç aletleri yapımı araması yapmanızı asla önermiyoruz. Çünkü böyle bir arama diğer tüm arama sonuçları gibi veri tabanına kaydedilecektir. Henüz açıklık getirilmeyen bir iddiaya göre; bu tarz aramalar yapan kişiler, takibe alınabiliyor. Ancak dediğimiz gibi, açıklık getirilmeyen bir iddia. En iyisi ise böyle aramalar yapmamak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!