Yandex Metrica
SON DAKİKA
Yenidoğan bebekler ne zaman yıkanmalı? Eğer göbek kordonu düştü ise doğumdan 10 gün sonra bebeği yıkayabilirsiniz!

Yenidoğan bebekler ne zaman yıkanmalı? Eğer göbek kordonu düştü ise doğumdan 10 gün sonra bebeği yıkayabilirsiniz!

Yenidoğan bebeklerin bakımı ve ihtiyaçlarının giderilmesi, sağlıklı bir gelişim için çok önemli. Karnını doyurmak, bezini değiştirmek, kirlenmiş kıyafetleri yenilemek akla gelen ilk ihtiyaçlar olsa da bebeğin banyosu da dikkat isteyen önemli bir başka konu. "Yenidoğan bebeği ne zaman, nerde ve hangi koşullarda yıkamak gerekiyor?" diye merak edenler için haberde bu konuyu ele aldık...

Yaşam

27.01.2024, 06:43

Yenidoğan bebeğin ilk banyosu nasıl olmalı? Yenidoğan bebek ne zaman yıkanır? Yenidoğan bebeğii yıkarken nelere ihtiyaç var? Yenidoğan bebeği yıkama suyu kaç derece olmalı? İşte cevaplar...

Yenidoğan bebeklerin vücudu çok hassas olur. Kucaklarken, üstünü değiştirirken ve özellikle banyo yaptırırken bir hayli özen gösterilmesi gerekir. Ama tüm bu sayılanların yapılacak olan pratiklerle hız kazanacağı unutulmamalı.

Settar Tanrıöğen Kızılcık Şerbeti'nden ayrıldı mı? Kızılcık Şerbeti dizisinde Abdullah... Haberi Görüntüle

VERNİKS TABAKASI BEBEĞİ KORUR

Doğum sonrası bebeğinizin vücudunda adeta koruyucu krem olan bir tabaka göreceksiniz. Cildin kuruluk ve su kaybı yaşamasını önleyen bu tabaka, bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Böylesine yararlı bir rolü olan verniks tabakası isimli bu yapıdan kurtulmak için acele etmeyin. 10 gün içerisinde azalmaya başlayan bu kremsi doku kaybolduktan sonra bebeği yıkayabilirsiniz. 

The Walking Dead: The Ones Who Live 3. bölüm ne... Haberi Görüntüle

GÖBEK KORDONUNUN DÜŞMESİNİ BEKLEYİN

İlk banyo için acele etmemeniz gereken bir diğer nokta göbeğinin düşmesi. Enfeksiyon risklerine karşı banyo için acele edilmemeli ve göbeği düşmesi beklenmeli. 

Rüyada bezelye görmek ne demek? Rüyada bezelye ayıklamak neye işaret... Haberi Görüntüle

BEBEĞİ YIKARKEN VÜCUDUNU ELLERİNİZLE DESTEKLEYİN

Verniks tabakası kayboldu ve göbek de düştü ise artık bebek banyoya hazır demektir. Öncelikle bebeğinizi 20-30 derece açıda yatırır pozisyonda olacak şekilde yıkamanız uygundur.
Yıkama sırasında bebeğin omuz ve boynunu destekleyerek kavrayın. Suya önce ayak ve bacaklarını daldırın, başı dışarıda kalacak şekilde yavaşça tüm vücudunu suya sokun. Vücudunun yıkanması bittikten sonra baş bölgesini yıkayın, ardından bebeği sudan çıkarın.

Aleyna Dalveren kimdir? Neden gözaltına alındı? Haberi Görüntüle

SU 37, ODA 26 DERECELERDE OLMALI

Anneler bu konuda en çok su ve oda sıcaklığının ne kadar olması gerektiğini merak ediyor. Bebeğin yıkanacağı su 36-38 derece civarında olmalı. Suyun sıcaklığını dirseğinizi suya değdirerek kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığı ise 25-26 derece olmalıdır. 

Survivor All Star 2024 Acun Ilıcalı kararını açıkladı! Survivor Sema... Haberi Görüntüle

BANYO SIRASINDA NEYE İHTİYAÇ OLACAK? 

Gebelik alışverişinde bebeğin banyo ihtiyaçları anne baba tarafından alınmış olmalıdır. Banyo sırasında ise annenin yanında küvet, havlu, sünger, tülbent veya küçük havlu, şampuan ve bebek bulunmalı. İlk günlerde şampuan şart değil. Eğer şampuan kullanmak istenirse bebeklere yönelik ph nötr olan ve içinde sabun bulunmayan ürünler tercih edilmeli. 

Survivor'da Ronaldınho rüzgarı esti! Acun Ilıcalı ile nefes kesen mücadelesi... Haberi Görüntüle

MASAJ YAPMAK, GELİŞİMİ DESTEKLER

Banyodan sonra yağ ile masaj yapmak ise bebeğin gelişimine yardımcı olur. Bu yağı bebeğin boynundan itibaren sürmeye başlayın. Gövdesi, kolları ve bacaklarına masaj yaparak sürün. El ve ayak parmaklarına da sürebilirsiniz.

Bu sayılan uygulamaları, bebekte rutin oluşturmak için günün hemen hemen aynı saatlerinde yapmanız gerekir. Böylelikle bebek kendini rahat ve güvende hisseder.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading