Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika! NFT'nin Türkçe karşılığı açıklandı!

Son dakika! NFT'nin Türkçe karşılığı açıklandı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT'nin Türkçe karşılığını belirlediklerini açıkladı. Buna göre NFT'nin Türkçe karşılığı, 'Nitelikli Fikri Tapu' olarak açıklandı.

Teknoloji

23.01.2024, 19:10

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç 'NFT' teriminin Türkçe karşılığı için gelen önerileri TDK ile paylaştıklarını ve ortak yapılan çalışma sonucunda  "Nitelikli Fikri Tapu" adının son karar olarak verildiğini belirtti. 

Koş sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda, Ankara Üniversitesi tarafından 2021-2022 Bahar döneminde 'NFT'ye Giriş' dersi açıldığına dikkat çekti. 

İLK NFT DERSİNİN İLK NFT'Sİ YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde yapılan dersin açılışında çekilen fotoğrafın henüz ders bitmeden Dijital Dönüşüm Ofisi mühendisleri tarafından NFT'ye dönüştürüldüğünü ifade eden Koç, Türkiye'nin ilk NFT dersinin ilk NFT'sinin yapıldığını ve bunun da günün anısı olmak üzere Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a hediye ettiklerini belirtti.

'NİTELİKLİ FİKRİ TAPU' BELİRLENDİ 

Koç, ders sonunda sosyal medya hesabından bir anket başlatarak takipçilerine NFT'nin karşılığı ne olmalı diye sorduğunu belirterek, şu sözlere yer verdi: 

"Ankete gösterilen yoğun ilgi hepimizi memnun etti, katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Gelen önerilerin hepsi bizim için çok kıymetliydi, anketi sonlandırdığımızda ekibim titiz bir çalışma yürüterek önerileri tek tek inceledi. Sonrasında yaptığımız değerlendirmeleri TDK ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattık. Anket sonucunda gelen önerileri önce 80'e, sonrasında 10'a düşürdük. Nihai kararımızı TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin'in de katkılarıyla 'Nitelikli Fikri Tapu'dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem anlam bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel anlamda yer bulması için arama motorlarında yine NFT'ye karşılık gelmesine özen gösterdik." 

'EN EF Tİ DEĞİL NE FE TE'

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bundan sonra yaptıkları çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT'nin açılımı için "Nitelikli Fikri Tapu" terimini kullanacaklarını belirten Koç, kısaltmayı seslendirirken de "eN eF Ti" yerine "Ne Fe Te"nin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading