SON DAKİKA

Sitede Ara

NASA duyurdu! 58 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar!

NASA duyurdu! 58 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar!

Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da yaşanan yanardağ patlamasıyla ilgili NASA’dan yapılan açıklamada volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu ifade edildi. Patlamanın okyanus yüzeyinin 150 metre derinliğinde gerçekleşmiş olmasından kaynaklandığı kaydedildi. Araştırmaya öncülük eden Luis Millan, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik." Dedi.

Teknoloji

23.01.2024, 19:38

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren cihazının yaptığı tespite göre, patlamada, Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere yüksek miktarda su buharı gönderildi.

Bilim dünyası şokta! Elon Musk'ın çipleri işe yaradı! Neuralink aracılığıyla... Haberi Görüntüle

150 METRE DERİNLİĞİNDE GERÇEKLEŞMİŞ OLMASINDAN KAYNAKLANDI

NASA'dan yapılan açıklamada, söz konusu su buharı kütlesinin 58 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak yeterlilikte su içerdiği belirtilerek, miktarın fazla olmasının ana nedeninin, patlamanın okyanus yüzeyinin 150 metre derinliğinde gerçekleşmiş olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

NASA'nın Güney California'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda atmosfer bilimcisi olan ve Tonga yanardağının stratosfere gönderdiği su buharı miktarının incelendiği araştırmaya öncülük eden Luis Millan, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik." ifadesini kullandı.

WhatsApp'a yeni özellik geliyor! Ekran görüntüsü alma devri kapanıyor! Haberi Görüntüle

Apple hayranlarını kızdırdı! İphone 16'nın tasarımı sızdırıldı! Kamera düzenini görenler... Haberi Görüntüle

DÜNYA YÜZEYİNİN GEÇİCİ OLARAK ISITMASI MUHTEMEL

Açıklamada, ilgili buharın stratosferde halihazırda bulunan suyun yüzde 10'una eşit ve bunun ısıyı tutmasından dolayı dünyanın yüzeyini geçici olarak ısıtmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

Apple telefonlarınızı 'sakın pirincin içine koymayın' uyarısında bulundu! Eğer telefonunuzu... Haberi Görüntüle

ISINMA ETKİSİ KÜÇÜK

Araştırmacılar, fazla su buharının stratosferde birkaç yıl kalabileceğini ancak ısınma etkisinin küçük olacağını ve mevcut iklim krizi koşullarını daha da kötüleştirmesinin beklenmediğini bildirdi.

NASA'nın 2004'te fırlatılan Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren cihazı, Dünya'nın etrafındaki su buharı, ozon ve diğer atmosferik gazları ölçüyor.

Apple hayranlarını kızdırdı! İphone 16'nın tasarımı sızdırıldı! Kamera düzenini görenler... Haberi Görüntüle

Apple telefonlarınızı 'sakın pirincin içine koymayın' uyarısında bulundu! Eğer telefonunuzu... Haberi Görüntüle

TONGA'DAKİ VOLKANİK PATLAMA

Pasifik Okyanusu'nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga'nın başkenti Nuku'alofa'nın 65 kilometre kuzeyindeki Hunga Ha'apai Adası'nda bulunan yanardağ, 15 Ocak'ta aktif hale gelerek kül, buhar ve gaz püskürtmeye başlamıştı.

Patlamanın ardından Tonga, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, Şili ve Japonya için "tsunami" uyarısı verilmiş, tsunami Tonga'daki hemen hemen tüm adaları vurmuştu.

Yetkililer, yanardağdaki patlamaların geçen yıl 20 Aralık'taki faaliyetlerinden 7 kat daha şiddetli olduğunu belirtmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading