Yandex Metrica

Microsoft'tan Türkiye açıklaması: Casus yazılımı engelledik

Microsoft'tan Türkiye açıklaması: Casus yazılımı engelledik

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerdeki casus yazılımlarını engellediklerini duyurdu. Microsoft'un açıklamasına göre casus yazılım İsrail'de oluşturuldu.

Teknoloji

23.01.2024, 17:40

ABD merkezli yazılım şirketi Microsoft, İsrail merkezli bir hacker şirketinin kullandığı casus yazılımı engellediklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada söz konusu yazılım ile dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce siyasetçiyi, insan hakları aktivistini, gazeteciyi, akademisyeni izlediklerini berliten Microsoft, Toronto Üniversitesi bünyesindeki kuruluş Citizen Lab ile birlikte çalıştıklarını da kaydetti.

Şirket, hacker grubunun Candiru adı da dahil olmak üzere farklı isimlerle tanındığını berlirterek, bir yazılım güncellemesiyle casus yazılımın engellendiğini söyledi.

Özel olarak kimlerin hedefe alındığını söylemeyen Microsoft, saldılarıların yaşadığı ülkeleri şu şekilde sıraladı: Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Birleşik Krallık, Türkiye, Ermenistan ve Singapur.

Candiru’nun casus yazılımının Uluslararası Af Örgütü ve Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Önemlidir) gibi kuruluşların internet sitelerini kullandığı ve bunların arkasına gizlendiği ifade edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading