Yandex Metrica

Faili meçhul cinayetleri ortaya çıkarıyor! Adli entomoloji biliminde o böcekler cinayeti aydınlatıyor!

Faili meçhul cinayetleri ortaya çıkarıyor! Adli entomoloji biliminde o böcekler cinayeti aydınlatıyor!

Ankara Üniversitsi Adli Bilimler Enstitüsü Biyoloji Uzmanı Nihal Açıkgöz, çürüyen cesetlerin üzerinde yer alan böceklerden, cinayetin ne zaman işlendiğine ilişkin kanıtlar bulduklarını duyurdu.

Teknoloji

26.02.2024, 00:05

Ankara Üniversitesi'nde Adli Biyoloji Uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Nihal Açıkgöz adli entomoloji bilimine ilişkin bilgiler verdi.

2'si birden ücretsiz dağıtılacak! 18 Nisan 2024 tarihine kadar yetişen alır! 2'si birden ücretsiz dağıtılacak! 18 Nisan 2024 tarihine kadar yetişen... Haberi Görüntüle

BÖCEKLERLE CİNAYETLER ÇÖZÜLÜYOR

Açıkgöz, böceklerin güçlü koku alma yetenekleri sayesinde böceklerin cesetler üzerinde beslenme süreleri ve bıraktıkları larvalara ilişkin inceleme yaptıklarını belirtti.

Bir sen eksiktin! Artan İran- İsrail gerilimine Elon Musk'tan ilginç öneri: Roketleri birbirinize değil, yıldızlara gönderin! Bir sen eksiktin! Artan İran- İsrail gerilimine Elon Musk'tan ilginç... Haberi Görüntüle

ÖLÜM ZAMANI TAHMİN EDİLİYOR

Cinayetin aydınlanmasında önemli bir rol oynayan böcekler hakkında bilgi veren Uzman Dr. Açıkgöz;  "Cesedi bulduğumuz zaman üzerinde hangi tür böcek varsa, cesedin çürüme durumuyla bağlı olarak hangi durumda hangi böcek geliyorsa o andan itibaren geriye doğru dönerek ölüm zamanını tahmin etmeye çalışıyoruz." dedi.

İnstagram'dan müstehcen görüntülere önlem! Kullanıcıların güvenliği için yeni özelliğini duyurdu! İnstagram'dan müstehcen görüntülere önlem! Kullanıcıların güvenliği için yeni özelliğini duyurdu! Haberi Görüntüle

CESETLERİN TAŞINDIĞI BİLE TESPİT EDİLİYOR

Cinayetin ne zaman işlenip işlenmediğini değil, cesedin nereden nereye taşındığına kadar birçok bilgi bulabildiklerini söyleyen Açıkgöz;  "Ceset şehirde öldürülmüş ormanlık alana atılmışsa hem şehrin sineği hem de ormanlık alanın sineği üzerinde bulunuyor. Bu bize olayın öncesini veriyor." dedi.

Mesajlaşma uygulamasına çığır açan yeni özellik geliyor! Artık internetsiz kullanılabilecek! Mesajlaşma uygulamasına çığır açan yeni özellik geliyor! Artık internetsiz kullanılabilecek! Haberi Görüntüle

20 VAKA TESPİT EDİLDİ

Adli entomoloji ile 20 vakanın aydınlatıldığını belirten Açıkgöz; "Bizimkiler sessiz dedektifler, sessiz kanıtlardır. Sessiz sedasız bize çok bilgi verirler. Bu işi yapmak gerçekten çok zor, işi yapan sayısı da çok az. Bunun artmasını, daha fazla öğrenci olmasını ve daha çok çalışma yapılmasını istiyoruz." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Teknoloji


Loading