Yandex Metrica

Sitede Ara

Bu 7 oyun aşırı şiddet içeriyor! Dijital Baba Orhan Toker: Hiçbir çocuğa uygun değil

Bu 7 oyun aşırı şiddet içeriyor! Dijital Baba Orhan Toker: Hiçbir çocuğa uygun değil

Hızla gelişen teknoloji, özellikle ailesi tarafından ilgisiz kalan çocukları adeta esir alıyor. Saatlerce ekran karşısında oyun oynayan çocukların bilinç altı masum zannettikleri bu oyunlar yüzünden adeta zehirleniyor. Dijital Baba lakabıyla bilinen yazar Orhan Toker de bu konuya detaylıca değiniyor. Toker son paylaşımında hiçbir çocuğa uygun olmayan aşırı şiddet içeren oyunları sıralamış.

Teknoloji

07.05.2024, 05:56

Oyun oynamak çocukların en eğlenceli aktivitesi. Küçükken evcilik, top oynama, ip atlama, legolarla vakit geçirme olan bu oyunların içeriği büyüyünce teknoloji yüzünden renk değiştiriyor. Oyuncakları elinin tersiyle itmeye başlayan ilgisiz kalmış çocuklar soluğu ekran başında alıyor. Ve saatlerce içeriğinin tam anlamıyla farkında olmadan adeta kilitleniyorlar. 

Aslında yakından bakıldığında çocuğun yaşına, zihinsel ve fiziksel gelişimine hiç uygun olmayan yüzlerce oyun var. Şiddet ve düşmanlık içeren, cinsel alt mesajlar barındıran bu oyunlar çocuklar için uygun değil. 

Dijial Baba lakabıyla tanınan yazar Orhan Toker de bu konuya değiniyor. Her fırsatta çocukların güvenliği için açıklama yapıp paylaşımlarda bulunan Toker, hiçbir çocuk için uygun olmayan aşırı şiddet içerikli oyunları sıralıyor. 

Ailelere "Ben bu oyunları çocuklarınıza değil size gösteriyorum. Çocuklarımızın bu oyunları oynamasına engel olacağız" diyen Toker ebeveynlerin de çocuğun yanında bu tarz oyunları oynamaması gerektiğinin altını çiziyor. İşte yazar Toker'e göre aslında +24 olan oyunlar. 

GTA 5

Orhan Toker listenin en başında Grand Theft Auto olarak da bilinen GTA 5'i koyuyor. Toker, madde kullanımı, cinsellik, aşırı şiddet içeren oyunun küfür, argo, işkence, hırsızlık gibi olumsuzlukları bünyesinde topladığını belirtiyor. 

HUNIE POP

Steam platformunun yetişkin kategorisinde olan Hunie Pop, Dijital Baba'ya göre iri göğüslü bir kız resminin yanında bulmaca çözme oyunu gibi görünse de aslında oyunda bulmacayı çözenlerle flört eşleştirmesi yapılıyor. 

THE BINDING OF ISAAC

"Bence karşılaşabileceğiniz en tehlikeli oyunlardan biri" diye söze başlıyor Toker The Binding Of Isaac'ı anlatmaya. İncil'deki İshak'ın hikayesinden esinlenmiş olan oyun annesi tarafından çırılçıplak bir şekilde bodruma kilitlenmiş çocuğun karanlık hikayesinden ibaret. Toker oyunun depresyon ve intihara sebep olabileceğini belirtiyor. 

MAN HUNT

Dijial Baba, Man Hunt serisinin de GTA 5'in üreticisi Rockstar Games tarafından üretildiğini aktarıyor. Her türlü etik değerlerin ayaklar altına alındığını dile getiriyor. 

FAHRENHEIT: INDIGO PROPHECY DIRECTOR'S CUT

Toker oyunun aşırı şiddet içerdiğini belirtiyor. Hatta Amerika sürümü Avrupa'da izin alamadığı için buraya kırpılmış bir sürümle girebilmiş. Yazar, çocukların VPN kullanarak vahşi olan sürümü indirdiğini söylüyor. 

SAINTS ROW IV BENZERİ OYUNLAR 

Saints Row IV, Silent Hill, Heavy Rain, Thrill Kill ve Agony'nin gibi saf şiddet ve kitleler halinde öldürme oyunları olduğunu belirten Dijital Baba, "çocuk veya yetişkin farketmiyor, bu tür oyunlar beyinde ciddi hasara yol açıyor" ifadesini kullanıyor. 

SOUTH PARK

Tam bir çizgi film gibi hazırlanmış olan South Park ise Toker'e göre ne çocuklara ne yetişkinlere ne de ailelere uygun. House Party isimli oyun gibi. 

Yazar Orhan Toker aileleri içinden ne çıkacağı şansa bağlı olan ganimet sandığı ve oyuncularının satıldığı oyunlara dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Bu oyunların çocukları kumara alıştırabileceğini söyleyen Toker, işin cüzdanınızdan para ve kredi kartı çalmaya kadar varabileceğini belirtiyor. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading