Yandex Metrica

5G'de ilk ülkelerden biri olacağız

5G'de ilk ülkelerden biri olacağız

Bakan Yardımcısı Fatih Sayan: Gerek ULAK baz istasyonu gerek GTENT çatısı altında tüm yerli ve milli ürünlerle beraber 5G'ye kavuşmamız an meselesi.

Teknoloji

23.01.2024, 17:35

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, gerek ULAK baz istasyonu gerek GTENT çatısı altında ve tüm yerli ve milli ürünlerle beraber olunduğu sürece 5G'ye kavuşmanın an meselesi olduğunu belirterek, "İnşallah 5G'ye yerli ve milli imkanlarla geçen ilk ülkelerden olacağız." dedi.

Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Konferans Salonu'ndaki 5G yerli ürünlerin tanıtımının gerçekleştirildiği 'Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi 7. Yürütme Kurulu ve Birinci Fazının Kapanış Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da desteğiyle, etkinlikte ilk fazda geliştirilen bazı ürünlerin demolarının yapılacağını bildirdi.

Mütevazi bütçelerle çalışma yapan tüm firmalara katkılarından dolayı teşekkür eden Sayan, "Biz, gerek ULAK baz istasyonu gerek GTENT çatısı altında ve tüm yerli ve milli ürünlerle beraber olduğumuz sürece 5G'ye kavuşmak an meselesi. İnşallah 5G'ye yerli ve milli imkanlarla geçen ilk ülkelerden olacağız" diye konuştu. Sayan, bu alandaki faaliyetleri Bakanlığın Ar-Ge fonlarından daha fazla desteklenir hale getirmek amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

ŞEBEKELERE ENTEGRASYON ENGELİ KALKTI
BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da Türkiye'de yatırım yapan uluslararası tedarikçilere ait şebeke bileşenlerinin, açık arayüzlerle ve tedarikçiden bağımsız olarak farklı ürünleri destekleyebilecek noktaya ulaştığına işaret ederek, "Yürütülen bu çalışmalarla yerli ve milli ürünlerin şebekelere entegrasyonu noktasında önemli engeller ortadan kalkmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

5G İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ
Açılış konuşmalarının ardından 'Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi' kapsamında geliştirilen 5G yerli ürünlerin tanıtımı için hazırlanan demolar sunuldu. Bu kapsamda, paydaşların araştırma merkezlerindeki yetkililerle, yerli ve milli 5G çekirdek şebeke üzerinden bağlantı kurularak görüntülü görüşüldü. Ayrıca, ULAK ve GTENT tarafından geliştirilen yerli ve milli 5G baz istasyonlarının küresel üreticilere ait 4,5G baz istasyonlarıyla çalışabilirliğini ortaya koyan görüşmeler yapıldı. 5G üzerinden robot kontrolü ve dronela, görüntü olarak, acil durum müdahale demosu da gerçekleştirildi.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading