banner2

İz Peşinde (True Grit) (2010) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Dört başı mamur bir hikayeyi anlatmaya hazırlanırken önce çayını söyleyen, ardından sigarasını yakan yaşlı bir adamın ahesteliği Coen Kardeşler'in tüm filmlerinde hissediliyor. İz Peşinde, Coen'lerin uslalıkla hikaye anlatmayı başardığı ilk 'yüzde 100' Western denemesi...

Sinema / Dizi 14.10.2021, 18:41
Abone ol
İz Peşinde (True Grit) (2010) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

İhtiyarlara Yer Yok'ta (No Country For Old Men - 2007) Western tarzıyla flört eden Coen Kardeşler, İz Peşinde ile ilk resmi kovboy macerasını gerçekleştirdi. 

Charles Portis'in romanı daha önce filme alınmıştı ancak Coen Kardeşler kendi adaptasyonlarında John Wayne'e Oscar kazandıran filmden ziyade, ana kaynağa dönmeyi tercih ettiler. 

İz Peşinde, 14 yaşındaki Mattie Ross'un (Hailee Steinfeld) ünlü katil Tom Chaney (Josh Brolin) tarafından öldürülen babasının intikamını alma girişimini konu alıyor. 

Bu dik kafalı ve marifetli kız, avının kaçtığı düşman topraklarında kendisine yol gösterecek birine ihtiyaç duyar. Bunun için Cogburn (Jeff Bridges) adlı işi bitmiş, ayyaş ve her an tetiği çekmeye hazır duran yaşlı adamla anlaşır. Onlara Teksas polisi LaBoeuf (Matt Damon) eşlik eder; oda başka sebeplerden Chaney'in peşindedir. 

Genellikle ve yanlış yere çok soğuk olmakla eleştirilen Coen Kardeşler, Mattie'nin hikayesinde izleyiciyi gerçekten duygulandırmayı başarır. 

Bu acıklı duygulara ve drama, Damon'un garip bir şekilde yapıştırılmış saçları ve "Annem... at kelimesini bile hecelemeyi beceremez" gibi diyaloglar, yani Coen'lerin tipik mizahi yaklaşımları eşlik etmektedir. 

Giysilerin dokusuyla, karakterlerin İncil'den alıntılar yaptığı anlaşılmaz konuşmalarıyla ve finaldeki göç gösterisiyle İz Peşinde, klasik Western mecazlarını barındırıyor. 

Roger Deakin'in görüntü yönetmenliği Choctaw bölgesinin el değmemişliğini yansıtırken, Carter Burwell'in müzikleri, hamsin yortusu ilahilerini ustalıkla kullanarak Caniler Avcısı'nı (Night of the Hunter - 1955) selamlıyor. 

Coenler dini sembolizmle ucuzcu tarzda heyecanları harmanlayarak anlatımın ve yürekliliğin zafer türküsünü yaratıyorlar. Bu arayış ve macera öyküsü, finale gelindiğinde efsanelerin ve geçmişte kalanların hikayesi haline geliyor. 


İZ PEŞİNDE (2010) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ 

  • SÜRE: 110 dakika
  • ÜLKE: ABD
  • YÖNETMEN: Ethan Coen, Joel Coen
  • YAPIMCI: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
  • SENARYO: Ethan Coen, Joel Coen (Charles Portis'in romanından)
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:  Roger Deakins
  • MÜZİK: Carter Burwell
  • OYUNCULAR: Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin, Hailee Steinfeld, Barry Pepper, Paul Rae, Ed Corbin
  • OSCAR ADAYLIKLARI: Ethan Coen, Joel Coen (en iyi yönetmen), Ethan Coen, Joel coen, Scott Rudin (en iyi film), Jeff Bridges (en iyi erkek oyuncu), Hailee Steinfeld (en iyi yardımcı kadın oyuncu), Ethan Coen, Joel Coen (en iyi senaryo), Jess Gonchor, Nancy Haigh (en iyi sanat yönetmeni), Roger Deakins (en iyi görüntü yönetmeni), Mary Zophres (en iyi kostüm tasarımı), Skip Lievsay, Craig Berkey (en iyi ses montajı), Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland (en iyi ses miksi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!