banner2

Yerli ve milli Hürkuş ilk kez tatbikatta

TUSAŞ imzalı Hürkuş'un yeni versiyonu 'HYEU' ilk kez bir tatbikatta boy gösterdi. Konya'daki Anadolu Ankası-2021'e katılan Hürkuş, 135. filoyla gösteri yaptı.

Savunma 01.06.2021, 15:43 02.06.2021, 16:59
Abone ol
Yerli ve milli Hürkuş ilk kez tatbikatta

Konya'da gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası-2021 tatbikatında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgün ürünleri arasında yer alan Hürkuş'un yeni versiyonu Hürkuş HYEU ilk uçuş gösterisi düzenledi.

Hürkuş Hava Yer Entegrasyon Uçağının (HYEU) bundan böyle Hava Kuvvetleri Komutanlığının eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. Hürkuş Hava Yer Entegrasyon Uçağı ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek. 135. Filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan silahlı Hürkuş HYEU’nun, düşük kullanım maliyeti ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor.

Hürkuş’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak Hürkuş HYEU ile elektro-optik / infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, konuya ilişkin, "Çeşitli ülkelerin komutanlıklarının katılımlarıyla gerçekleştirilen bu önemli tatbikatta Hürkuş HYEU özellikle 135’inci filo nezdinde eğitim maksadıyla kullanılacak. Biraz daha açmak gerekirse, Hürkuş HYEU ile amacımız hava ve yer unsurlarına eğitim vermek. Hürkuş HYEU'nun gelişmiş sistemleri ve özellikleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza önemli katkılar yapmak istiyoruz" diye konuştu.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!