banner2

Tel Aviv'e 400 saniyede ulaşan füze sokaklarda reklam oldu: Sesin 15 katı

Sesin 15 katı hızla giden hipersonik füze ürettiğini ileri süren İran'da sokaklar "Tel Aviv'e 400 Saniye" yazılı görsellerle süslendi. Fettah isimli füze gerçekten bu hızda giderse İsrail'e sadece 400 saniyede ulaşabiliyor.

Savunma 08.06.2023, 15:02
Abone ol

İran'ın 'ilk hipersonik balistik' füzesinin tanıtım afişleri "Tel Aviv’ve 400 Saniye" başlığıyla başkent Tahran’ın değişik bölgelerine asıldı.

Afişlerdeki "Tel Aviv’e 400 Saniye" sloganının Farsça, İbranice ve Arapça yazılması dikkati çekti.

Tahran’daki Filistin Meydanı’nın yanı sıra şehrin değişik bölgelerine asılan dev afişler sosyal medyada İsrail’e tehdit olarak yorumlandı.

Fettah adı verilen füzenin sesin 15 katı hıza ulaştığını iddia eden İranlılar, ateşlendikten sonra Fettah'ın 7 dakikadan az bir süre içerisinde İsrail'e ulaşacağını savunuyor. 

SAVUNMA SİSTEMLERİ ÖNLEYEMİYOR 

İran, 'Fettah' adı verilen 'ilk hipersonik balistik füzesini' 6 Haziran'da Tahran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve üst düzey askeri yetkililerin katıldığı törenle sergilemişti.

İki kademeli katı yakıtlı sisteme sahip olduğu belirtilen balistik füzenin 1400 kilometre menzile sahip olduğu ve hedefini vurduğu esnada 13-15 mach (saatte 15 bin kilometreden fazla) hıza ulaşabildiği öne sürülmüştü.

Ses hızından (saniyede 343 metre) en az 5 kat daha süratli hareket eden füzeler hipersonik olarak adlandırılıyor. Bu füzeler sahip oldukları yüksek hızlar nedeniyle hava savunma sistemlerini aşabiliyor.

Söz konusu füzenin sergilenmesinin ardından bazı ülkeler durumu kaygı verici olarak değerlendirmişti.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!