banner2

Vücudunuzda farklı şekillerde damarlar mı fark ettiniz? Uzmanlara göre sebebi karaciğer yağlanması

Karaciğerde bir miktar yağın bulunması normal, ancak çok fazla olması karaciğerin çalışmasına engel olabilir. Durumun kritik aşamaya yaklaştığını ise vücut bazı belirtilerle gösterebiliyor. Yüz, boyun, gövdenin üst kısmı, kollar ve parmaklarda oluşan örümcek damarlar, karaciğere dair bir alarm niteliğinde.

Sağlık 22.02.2023, 18:35
Abone ol
Vücudunuzda farklı şekillerde damarlar mı fark ettiniz? Uzmanlara göre sebebi karaciğer yağlanması

Yorgunluk, halsizlik, terleme, efor kapasitesinde azalma, nefes darlığı, ciltte kızarma, kaşıntı ve karnın sağ üst kısmında dolgunluk hissi gibi belirtilere neden olabilen karaciğer yağlanması, tedavi edilmezse organ kaybına bile yol açabiliyor. 

Alkol kullanmak, fazla kilo, diyabet, açlık, beslenme yetersizliği gibi sebeplerle ortaya çıkabilen karaciğerdeki yağlanma, eğer zamanında tedavi edilmezde organın temel işlevlerini yerine getirmesini tamamen engelleyebiliyor.

ÖRÜMCEK DAMARLAR KARACİĞER İLE İLGİLİ BİR ALARM

Genellikle hiçbir belirti olmadığı için yağlı karaciğer hastalığını bulmak kolay değil. Yağın biriktiğine dair en yaygın semptom, kan akışının giderek yavaşladığının işareti olduğu olan örümcek damarlar. Örümcek anjiyomu olarak da bilinen örümcek damarları, cilt yüzeyine yakın kan damarlarının anormal bir şekilde toplanması ile karakterize ediliyor.

Adlarını kırmızı örümceğe benzer görünümden alan bu damarlar ve genellikle yüz, boyun, gövdenin üst kısmı, kollar ve parmaklarda görülüyor. Örümcek damarlarda ortada kırmızı bir nokta vardır. Merkezden uzanan kırmızımsı uzantılar görülür. Bu damarlar basıldığında kaybolur ve basınç bırakıldığında geri gelir.

SİROZ HASTALARINDA BU DAMARLAR ÇOK GÖRÜLÜYOR

Genellikle iyi huylu olan örümcek anjiyomları sıklıkla siroz, romatoid artrit veya tirotoksikoz gibi altta yatan sistemik bir hastalığı düşündürebilir. Siroz hastalarında örümcek anjiyomlarının görülme sıklığı yüzde 33 civarında.

YAŞAM TARZINDA DEĞİŞİKLİK YAPIN

Yaşam tarzında değişiklik yapmak ve kilo vermek yağlı karaciğer hastalığı tedavisinde olmazsa olmaz. Alkolün bırakılması veya hiç değilse azaltılması çok önemli. Çünkü alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması olan bireylerde alkolün toksik etkisinde ciddi artış görülüyor.

NE YEMELİ NE YEMEMELİ?

Karaciğer yağlanmasında diyet olarak ise etkinliği kanıtlanmış olan Akdeniz tipi diyet yapılmalıdır. Sebze meyvenin tercih edilmesi, hayvansal yağların azaltılması, kırmızı etin azaltılıp, beyaz etin tercih edilmesi, zeytinyağı gibi Omega 3 yağ asitlerinden zengin sıvı yağların tercih edilmesi öneriliyor. Hamur işi, ekmek, pirinç ve tatlı gibi glisemik indeksi yüksek besinlerden ise uzak durulmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!