banner2

Uykuya dalarken neden düşüyormuş gibi hissederiz? Beynin anlık yanılsaması, Miyoklonus denilen düşme hissine neden oluyor!

Bazen uykuya dalma aşamasındayken düşüyor gibi hissettiğiniz oluyor mu? İnsanların %70'inde görülebilen bu durum, erken aşamadaki uykunun hafif olması ve beynin yanlışlıkla bunu bir uyanıklık hali olarak yorumlamasından kaynaklanıyor. Stres, alkol, kafein ve uyku eksikliği gibi durumlar miyoklonus adı verilen bu durumun ortaya çıkmasında rol oynuyor.

Sağlık 09.11.2022, 14:37
Abone ol
Uykuya dalarken neden düşüyormuş gibi hissederiz? Beynin anlık yanılsaması, Miyoklonus denilen düşme hissine neden oluyor!

Uykuya dalarken yaşanan düşüyormuş hissi, insanların %70'inde görülebiliyor.

Miyoklonus yani kas kasılması olarak adlandırılan durum aslında bir kas veya kas grubunun kısa, ani ve istemsiz bir hareketi. Erken aşamadaki uykunun hafif olması, beynin bunu yanlışlıkla bir uyanıklık hali olarak yorumlamasına yol açar. Ancak aynı zamanda kasların hareket etmediğini de anlayan beyin, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için kaslara bir sinyal gönderir. Mesaj sinirler aracılığıyla gönderilir ve hareket olarak yorumlanan, çoğu zaman düşme hissi veren bir kasılmaya neden olur.

Bu düşme hissini artırabilecek birçok faktör var.

ZİHİNSEL STRES

Stres altındayken derin bir uykuya dalmak daha zordur. Bu, uyku döngüsünde bir rahatsızlığa neden olabilir.

UYUŞTURUCU VE ALKOL KULLANIMI

Uyuşturucu ve alkol kullanımı da rüya aşamasına ulaşmadan daha hafif kalacak olan uyku döngüsünde bir bozulmaya yol açabilir.

KAFEİN

Çok kahve içmek veya kafein içeren diğer ürünleri tüketmek elbette uyku bozukluğuna neden olur. Bu da düşme hissinin yaşandığı kas kasılmalarını beraberinde getirir.

UYKU EKSİKLİĞİ 

Uyku eksikliği de uyku döngüsünde bir rahatsızlığa neden olur ve normalden daha fazla miyoklonus olayına yol açabilir. 

Miyoklonus nadiren Epilepsi gibi daha derin bir sağlık sorununa işaret edebilir. Olayların meydana gelmesi sık ve tutarlı hale gelirse, nedenini bulmak ve uygun tedaviyi almak için bir doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!