banner2

Tavuk etini yıkarsanız ne olur?

Uzmanlar yanlış ve hatalı tavuk tüketimi konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Tavuk alırken ambalajlı ve belgeli olması önem taşıyor. Peki tavuk tüketürken nelere dikkat edilmeli? İşte tavuk tüketirken bilinmesi gerekenler...

Sağlık 28.02.2022, 16:11
Abone ol
Tavuk etini yıkarsanız ne olur?

Prof. Dr. Nevzat Artık, tavuk eti alırken ve tüketirken dikkat edilmesi gerekenlere yönelik açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Artık, "Üzerindeki son kullanma tarihine de dikkat etmek lazım. Ambalajlı ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve denetlenen tesislerde üretildiği için güvenlidir.

TAVUK ETİ EN KISA SÜREDE TÜKETİLMELİ

Sabah'ın aktardığı habere göre, tavuk eti ya satın alındıktan hemen sonra mümkün olduğu en kısa sürede tüketilmeli ya da soğuk zincir bozulmadan muhafaza edilmelidir.Ürün eve gidene kadar çözünmüşse, tekrar dondurmadan tüketilmelidir" diye konuştu.

'MUTFAK TEZGAHINA VE MALZEMELERİNE TEMAS ENGELLENMELİ'

Çiğ tavuğa dokunduktan sonra ellerin yıkanması uyarısında bulunan Prof. Dr. Artık, "Tavuk etinin pişirilmeden önce yapılması gereken tek şey, mutfak tezgahı ve malzemelerine teması mümkün olduğunca engellenerek doğrudan tencereye alınmasıdır.

'GIDA ZEHİRLENMESİNE NEDEN OLUR'

Çiğ tavuk pişirilmeden önce yıkanırsa gıda zehirlenmesi riskini arttırmaktadır. Tavuk eti iyi piştiği takdirde tüm zararlı mikroorganizmalar yok olacaktır" ifadelerini kullandı.

'TAVUĞUN YIKANMASINA GEREK YOKTUR'

Tavuğun pişmeden yıkanmasının zararlı mikroorganizmaları öldürmeyeceğini belirten Prof. Dr. Artık, "Tavuk etinin yıkanmasına gerek yoktur. Tavuğun doğal olarak mikroorganizma yükü yüksektir.

Tavuk etinin tamamının tam olarak pişirilmesine dikkat çeken Prof. Dr. Artık, "Özellikle, etin en zor pişen iç kısımlarında kanlı ya da kırmızı bir bölüm kalmamasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!