banner2

Mide kanseri belirtileri nelerdir? Mide kanseri nedir?

Hayati tehlikesi olan mide kanseri belirtileri nelerdir? Mide kanseri tedavi yöntemleri nedir? Mide kanseri hakkında merak edilen bilgileri sizler için derledik.

Sağlık 16.08.2021, 14:07 16.08.2021, 15:38
Abone ol
Mide kanseri belirtileri nelerdir? Mide kanseri nedir?

Kanser türleri arasında en çok görülen ve hayati tehlikesi en yüksek olan mide kanseri ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Peki mide kanseri nedir?  Mide kanseri belirtileri nelerdir? Mide kanseri ile ilgili tüm detaylar haberimizin devamında sizler için derlendi.

MİDE KANSERİ NEDİR?

Kanser çeşitleri arasında en çok görülen 4’üncü kanser türü olan mide kanseri tüm organlara yayılması en yaygın olan türdür. Çeşitli faktörlerden dolayı kötü huylu tümörlerin mide içerisinde oluşmasına mide kanseri denir. Son yıllarda tıp alanındaki teknolojinin gelişmesiyle birlikte mide kanserinin teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi geçmiş yıllara göre daha kolaylaşmıştır. Fakat eğer mide kanseri erken teşhis edilmez ise ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Mide kanserinin tek bir nedeni yoktur. Kanser birçok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir. Beslenme şekli mide kanserini en fazla etkileyen faktörler arasında gösterilebilir. Bu sebeple zararlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Mide kanserine neden olacak bir diğer faktörde enfeksiyonlardır. Helikobakter Plori mide kanseri teşhisi konan hastaların yüzde 65'i ile yüzde 85 'inde görülmüştür. Sigara ve alkol mide kanserine en çok neden olan faktörler arasındadır. Bu tür zararlı maddelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Eğer aile geçmişinde kanser, mide kanseri var ise, bu da mide kanserinin nedenlerinin %10’unu kapsar.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken dönemde belirtisiz olan mide kanseri gizlice ilerliyorsa bunu midede oluşan şişkinlik ve hazımsızlıktan anlayabiliriz. İştahsızlık ve özellikle et yemek istememek belirtilerin başında görülebilir. Eğer kanser ileriki evrede ise, bulantı, kusma, şişkinlik, kilo kaybı gibi şikayetler de kendini göstermeye başlar. Bu kanser türlerinin en önemli olayı erken teşhis edilmesidir. Eğer kendinizde alışık olmadığınız belirtiler varsa mutlaka hekime görünmelisiniz. Mide kanserinin diğer belirtileri şunlardır;

-Geğirme,

-Midede doluluk hissi,

-Kanama,

-Yorgunluk,

-Bulantı, kusma,

-Hazımsızlık,

-Kilo kaybı,

-İştahsızlık

-Karın ağrısı,

-Dışkıda kan görülmesi

-Ağızdan kan gelmesi,

-Sarılık

-Kabızlık ya da ishal.

MİDE KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Mide kanserinin teşhisi konduktan hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. kanserin evresine göre uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Tedavinin en zor kısmı kanserli hücrenin vücuttan alınmasıdır. Cerrahi müdahaleler hastanın yaşam kalitesini arttırır. Mide kanseri tanısı konulan hastalara özel beslenme düzeni oluşturulur. Hastalara ameliyat sonrası doktorun belirlediği periyotta kemoterapi, radyoterapi, ışın ve ilaç tedavisi uygulanır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!