banner2

Kırmızı et yemeyi bırakınca vücudumuzda neler oluyor? Bu sonuçlara çok şaşıracaksınız!

Son yıllarda adeta moda olan vejetaryenlik çoğunlukla büyükşehirlerde yaşayan insanlar tarafından benimseniyor. Hiçbir şekilde et ürünlerinin tüketilmediği vejetaryen beslenmede vücutta çok fazla değişiklik oluyor. Kırmızı et alımı bırakıldıktan sonra sağlık açısından hissedilir farklar ortaya çıkıyor.

Sağlık 29.09.2022, 18:04
Abone ol
Kırmızı et yemeyi bırakınca vücudumuzda neler oluyor? Bu sonuçlara çok şaşıracaksınız!

Vejetaryen beslenmede vücutta ne gibi değişiklikler olur? Et tüketimi bırakılınca sağlık nasıl etkilenir? İşte cevaplar...

Et tüketmeme olarak bilinen vejetaryenlik sağlığı direkt olarak etkiliyor. Uzun yıllar et yiyen biri artık bunu tüketmemeye başladığında vücudunda önemli farklar hissedebiliyor. 

KİLO VERME SÜRECİ HIZLANIR

Yapısında yüksek miktarda kalori bulunduran kırmızı eti tüketmeyen kişiler hızlı bir şekilde kilo vermeye başlıyor. Bu süreçte sindirimi daha kolay olan diğer protein kaynakları ile beslenerek denge kurmak gerekiyor.

ŞİŞKİNLİK AZALIR

Kırmızı et tüketimi kesildiğinde şişkinlik azalmaya başlıyor ve hazımsızlık riski gittikçe daha fazla düşüyor. Yapısında, kolesterole ve atardamar tıkanıklığına sebep olan doymuş yağlardan bolca bulunan kırmızı et tüketimi kesildiğinde bu tarz hastalıkların riski de azalıyor.

KALP HASTALIKLARI RİSKİ DÜŞER

Metabolizmayı etkileyen ve kan damarı duvarlarında plak oluşumuna sebep olan kırmızı et, içerdiği bol miktarda doymuş yağlar nedeniyle kalp hastalıklarının oluşumunu artırıyor. 

KOLON KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR

Kırmızı et, beyaz un, kahve gibi asitleştirme özelliği olan ve sindirim sisteminin metabolizasyonunu yavaşlatan gıdaları bırakmak, kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı olan direnci artırıyor. Kırmızı eti diyetten tamamen çıkarmak, özellikle de kolon kanserine karşı korunmada çok etkili. Yapılan araştırmalara göre, kırmızı etin günlük kullanımı, bağırsak kanseri riskini %18 oranında arttırıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!